Zamknij

"NIE DAJ SIĘ OKRAŚĆ"- SPOTKANIE Z PODKOMISARZEM JANUSZEM KARCZEWSKIM

20:30, 15.11.2018 redakcja Aktualizacja: 21:08, 15.11.2018
Skomentuj

Dziś w MBP w Ostródzie o nowych metodach oszustw i technikach manipulacji stosowanych przez sprawców oszustw opowiadał podkomisarz Janusz Karczewski z Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie.

Na wstępie  prelegent zaznaczył , że obecnie oszuści i złodzieje działają "w białych rękawiczkach", to znaczy bardzo ostrożnie, grzecznie, a jednocześnie przebiegle. Ich ofiarami są najczęściej osoby starsze.

Jak nie dać się oszukać, okraść? O czym należy pamiętać?

  • Przede wszystkim nie wpuszczamy do domu nieznanych osób. Zanim ktoś zacznie z nami rozmawiać musi się wylegitymować. Jeśli to będzie policjant, należy poprosić o legitymację, ponieważ odznakę można kupić w Internecie. Lepiej rozmawiać w progu, bo z  mieszkania trudno wyprosić.
  • Naciągacze bombardują  informacjami, by nie było czasu na zastanowienie się.   Staramy się nie wchodzić w dyskusję i nie podejmować pochopnych decyzji.
  • Złodzieje  obserwują namierzoną osobę. Na ogół wiedzą, gdzie trzymamy pieniądze. Przychodzą dwójkami. Jedna osoba prosi o dokument , inna szybko przeszukuje mieszkanie- określone miejsca.
  • Pilnować siebie nawzajem - korzystać z pomocy sąsiadów.  Wystarczy spytać nieznaną osobę: "A pan(i) do kogo?" Złodzieje tracą wtedy poczucie anonimowości.
  • Wchodząc do domu, zamykać za sobą drzwi. Są specjaliści, którzy wpadają niezauważeni, przeszukują kieszenie w kurtkach i torebki powieszone na wieszaku w przedpokoju.
  • Przed wyjazdem na dłuższy czas zabezpieczyć okna i drzwi. Poprosić sąsiadów o zwrócenie uwagi.
  • Nie chwalić się w mediach społecznościowych- gdzie jestem, jaki mam samochód, mieszkanie.
  • Nie nosić ze sobą dużej sumy pieniędzy w kieszeniach w torebkach.Kieszonkowcy wiedzą, gdzie szukać.
  • Przez telefon nie wdawać się w rozmowy z nieznanymi osobami.  Uwaga na nr 22 , bo to niekoniecznie oznacza, że dzwoni ktoś z Warszawy. Nie oddzwaniać. Może to być tak zwana bramka i można za rozmowę zapłacić bardzo duży rachunek.
  • Uważać na pytania identyfikujące, np. "Czy dodzwoniłam się do Ostródy?", "Czy rozmawiam z panią Krysią?" Czasem proponowane są spotkania sprzedażowe  i wtedy pada pytanie: "Do kogo mam wysłać zaproszenie?"
  • Nie odpowiadać na smsy wysłane z nieznanych numerów, nie otwierać linków . Blokować nieznane numery.
  • Nie ulegać emocjom i sprawdzać informacje dotyczące najbliższych, np. wnuków. Zdarza się, że wnuczek prosi o wsparcie finansowe i proponuje, że przyśle zaufaną osobę. Osoba ta towarzyszy od domu do banku, by wziąć pieniądze i po prostu uciec.
  • Na spotkaniach sprzedażowych trzeba być odpornym, by nie zawrzeć jakiejś podejrzanej umowy. Tu działa perswazja tłumu.
  • Kradzieże kieszonkowe- biorą w nich udział 4 osoby: robotnik (złodziej), tycer (sprawdza, gdzie ofiara ma portfel), świeca (kontrobserwator), konik (ucieczka).
  • Uważać na zbiorki internetowe.  Wysyłamy pieniądze, bo wzbudza się w nas wyrzuty sumienia, bo jesteśmy wierzący, bo może kiedyś my będziemy potrzebować. Najpierw należy sprawdzić, kto prosi o pieniądze.

Podkomisarz Karczewski uprzedzał, że trzeba być czujnym i ostrożnym  i przekazywać innym ludziom informacje o tego typu zajściach.

Przede wszystkim jednak, kiedy zostaniemy okradzeni lub oszukani, po prostu dzwonimy na Policję (tel.997 lub 112). Nie trzeba bać się przyznać, że ktoś nas nabrał. Nie wstydzić się, bo wtedy utrudnia się pracę policjantom.

Jeśli ktoś chce zadać jakieś pytania  dotyczące tematu omawianego na dzisiejszym spotkaniu, może to zrobić w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ostródzie. Będą one przekazane Policji.

 

(redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%