Zamknij

NA WIELKI DZIEŃ PSZCZÓŁ ZAPRASZAMY DO SKANSENU W OLSZTYNKU I NIE TYLKO

18:26, 01.08.2019 redakcja Aktualizacja: 18:38, 01.08.2019
Skomentuj

Wielki Dzień Pszczół odbędzie się na Mazurach w kilku miejscach. W dniu 8 sierpnia br. zapraszamy rodziny, grupy przyjaciół i osoby indywidualne do Mazurskiego Parku Krajobrazowego, do Zespołu Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich oraz do Muzeum Budownictwa Ludowego - Parku Etnograficznego w Olsztynku.

Organizatorzy zachęcają do obchodów tego dnia wszystkich mieszkańców okolicznych miejscowości oraz turystów. Uczestnicy wezmą udział w terenowej grze edukacyjnej oraz w warsztatach i pokazach o pszczołach. Wielki Dzień Pszczół organizowany jest w Polsce od siedmiu lat w ramach programu "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". 

Wydarzenie w ramach Wielkiego Dnia Pszczół łączy rodzinną zabawę i przygodę z edukacją o pszczołach i ich roli w przyrodzie. Uczestnicy, którzy przyjdą 8 sierpnia br. w godzinach 10.00-13.00 do Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Kulturowej przy Mazurskim Parku Krajobrazowym w Krutyni, będą mogli wziąć udział w warsztatach konstruowania domków dla owadów oraz robienia kuli nasiennej. Dzieci serdecznie zapraszamy do rzeźbienia owadów w mydle pod okiem pana Piotra Bogdaszewskiego oraz na plener malarski. Podczas wydarzenia będzie można odwiedzić też stoiska edukacyjne Mazurskiego Parku Krajobrazowego, Nadleśnictwa Maskulińskiego, Nadleśnictwa Strzałowo i Zespołu Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie oraz stoiska lokalnych pszczelarzy.

Wielki Dzień Pszczół zawita też 8 sierpnia br. do Zespołu Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich w Jerzwałdzie. Na terenie Ogrodu Publicznej Biblioteki w Siemianach, w godzinach 11.00-14.00, odbędą się gry i zabawy poświęcone owadom zapylającym i bioróżnorodności ogrodów. Będzie można wziąć udział w spotkaniu z pszczelarzem, zajrzeć do pszczelego ula i pomóc budować domki dla pszczół. Organizatorzy przewidzieli też terenową grę edukacyjną - szczegóły poniżej. 

Z kolei Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku, organizuje 8 sierpnia br. w godzinach 11.00-14.00w skansenie na terenie Muzeum, w zagrodzie przeniesionej ze wsi Pawłowo oraz w ogrodzie ziołowym przy zajeździe przeniesionym z Małszewa, warsztaty pt. "Wspólne budowanie ula do ziołowego ogrodu", warsztaty plastyczne "Kwiaty przyjazne pszczołom" oraz warsztaty dla dzieci "Mój pszczeli domek". Uczestnicy będą mogli także obejrzeć prezentacje multimedialne pt. "Ziołowe królestwo dzikich pszczół" oraz ekspozycję uli (np. ule kłodowe, kószki i inne) na terenie Muzeum. Chętni będą mogli też odbyć z przewodnikiem "Wizytę w ziołowym ogrodzie" oraz wybrać się na edukacyjną ścieżkę o pszczelarstwie i spotkać z pszczelarzem. O godzinie 12.00 i 14.00 chętni będą budować sztuczne gniazda dla dziko żyjących pszczół. Tego dnia wstęp do Muzeum jest bezpłatny.

Organizatorzy z zespołu parków krajobrazowych oraz z muzeum zapraszają też wszystkich chętnych do udziału w terenowej grze edukacyjnej, którą przygotował zespół programu "Z Kujawskim pomagamy pszczołom" wraz z Fundacją Ekotrend. Uczestnicy gry odwiedzą osiem punktów, gdzie czekają na nich: łamigłówki, zagadki, zadania ruchowe i na spostrzegawczość. Bohaterką gry jest pszczoła OBROSTKA LETNIA, której charakterystyczną cechą jest to, że jej tylne odnóża mają długie szczoteczki, które przypominają spodenki.

W opowieści snutej przez Obrostkę traci ona swoje gniazdo, opuszcza rodzinne strony i udaje się w nowe miejsce, by tam rozpocząć nowe życie. W odnalezieniu się w nowych warunkach, poszukiwaniu pokarmu i bezpiecznego schronienia mają jej pomóc uczestnicy gry. Dzięki tej pomocy poznają nieco lepiej świat pszczół, przyjazne im rośliny oraz to, co zawdzięczamy tym pożytecznym owadom. Gracze wezmą też udział w ciekawych doświadczeniach i angażujących zadaniach. Czeka też na nich wiele zaskakujących informacji, np. w jaki sposób młode szpaki zawdzięczają zdrowie pszczołom, albo jak to się dzieje, że dzięki nim gile mają co jeść.

W Polsce żyje blisko 470 gatunków pszczół. Można je spotkać w lesie, górach, na łące, polu, ale również w mieście - w parku, w ogrodzie i na balkonie. Pszczoły zapylają rośliny odwiedzając je w poszukiwaniu pożywienia, czyli nektaru i pyłku. Dlatego tak ważne jest, by sadzić i pielęgnować jak najwięcej kwiatów, które zapewniają im pokarm.

Więcej informacji o programie "Z Kujawskim pomagamy pszczołom" na stronie internetowej: www.pomagamypszczolom.pl

(redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%