MŁODZI POSŁOWIE Z OSTRÓDY: ADAM BRDAK I ALEX KLEBA W SEJMIE DZIECI I MŁODZIEŻY

Uczniowie klasy I LW w ZSZ im. S. Petőfi w Ostródzie: Adam Brdak  oraz Alex Kleba reprezentowali województwo warmińsko – mazurskie w Sejmie Dzieci i  Młodzieży. 

 

Swoją  parlamentarną  przygodę rozpoczęli już w marcu przystępując do konkursu  organizowanego przez Ministerstwo Edukacji oraz Instytut Pamięci Narodowej. Zadaniem uczestników było zaplanowanie i zrealizowanie projektu, którego celem jest popularyzowanie i upowszechnianie wiedzy o wydarzeniach historycznych i bohaterach lokalnych oraz ich znaczeniu dla historii, dziedzictwa i tożsamości lokalnej oraz narodowej. Temat przewodni brzmiał: „Jakie ideały żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych przetrwały i odniosły zwycięstwo? Które z tych wartości są dla Ciebie ważne?”.

Uroczyste wręczenie uczniom mandatów SDiM odbyło się 11 maja 2022r.  w Warmińsko- Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie, natomiast 1 czerwca w sali posiedzeń Sejmu młodych parlamentarzystów powitała marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Gośćmi specjalnymi obrad byli m.in. Sekretarz Stanu w MEiN Włodzimierz Bernacki, Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak oraz Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki.

Sejm Dzieci i Młodzieży liczy 460 posłów. Organizacja izby wzorowana jest na procedurach obowiązujących w prawdziwym Sejmie, dlatego młodzież miała okazję przemawiać na mównicy, wnosić poprawki do uchwały oraz głosować.

Dwudniowy wyjazd do Warszawy sfinansowała uczniom Kancelaria Sejmu, a wśród licznych atrakcji znalazło się m. in. zwiedzanie miasta z przewodnikiem.

Tekst i foto: Dorota Michowska

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *