MIESZKAŃCY POWIATU ŚWIĘTOWALI ZBIÓR TEGOROCZNYCH PLONÓW

Tradycyjnie w niedzielne popołudnie (9 września), na placu przed Starostwem Powiatowym w Ostródzie, Ostródzianie i mieszkańcy powiatu świętowali zbiór tegorocznych rolniczych plonów.

W powiatowych dożynkach uczestniczyli rolnicy oraz mieszkańcy z większości gmin i miast powiatu oraz przedstawiciele samorządów różnych szczebli. Święto Plonów, po raz czwarty z rzędu, miało charakter integracji producentów żywności z jej konsumentami. Organizatorami XIX Dożynek Powiatu Ostródzkiego byli: Starostwo Powiatowe w Ostródzie i Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza w Olsztynie oraz gminy powiatu.

Święto dziękczynienia za plony rozpoczęło uroczyste nabożeństwo w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Ostródzie. Po części liturgicznej, Miejska Orkiestra Dęta pod dyrekcją Sławomira Oleczka poprowadziła barwny korowód dożynkowy z kościoła na plac przed Starostwem Powiatowym w Ostródzie. Tu, w ramach drugiej oficjalnej części uroczystości, przybyłych gości przywitali gospodarze dożynek: Andrzej Wiczkowski – Starosta Ostródzki oraz Zofia Stankiewicz – członek zarządu W-M Izby Rolniczej.

Starościną tegorocznych dożynek została Pani Irena Stolarczyk prowadząca, wraz z mężem Ryszardem, gospodarstwo rolne w Książniku (gm. Miłakowo), specjalizujące się w hodowli bydła mlecznego. Małżeństwo zostało wyróżnione odznaką honorową Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Zasłużony dla rolnictwa”.

Honory Starosty dożynek spełniał Pan Adam Pszenny, wyróżniony przez ministra taką samą odznaką – rolnik gospodarujący wraz z żoną Elżbietą w gospodarstwie, którego grunty o łącznej powierzchni ponad 200 ha położone są na terenie dwóch gmin: Dąbrówno i Grunwald. Gospodarstwo ukierunkowane jest na produkcje roślinną: zboża i rzepak.

Starostę i starościnę dożynek powiatowych oraz starostów i starościny dożynek gminnych uhonorowano podczas imprezy pamiątkową statuetką.

Po oficjalnych przemówieniach zaproszonych gości ogłoszono i rozstrzygnięto dwa koronne konkursy dożynkowe: wieńcowy oraz na stoisko. Na terenie dożynek można było podziwiać stoiska gmin powiatu, a m.in., Dąbrówna, Grunwaldu, Małdyt, Miłomłyna, Morąga, Zespołu Szkół Rolniczych w Ostródzie oraz – Stowarzyszenia Działkowców Ogrodu „Nad Drwęcą” w Ostródzie, a także – wielu instytucji i firm rolniczych. Stoiska wabiły zapachem przygotowanych potraw serwowanych wszystkim uczestnikom dożynek i wystrojem. Przybyli goście mogli skosztować smakołyków ufundowanych przez gospodarzy, a przygotowanych przez Centrum Dobrego Smaku. Bardzo widowiskowym elementem uroczystości, przed główną estradą, była ceremonia krojenia pieczonego prosiaka z udziałem gospodarza – Starosty A. Wiczkowskiego.

Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy 2018 wygrała Gmina Małdyty.
II miejsce uzyskała Gmina Miłomłyn, a III – Gmina Miłakowo.
Cztery równorzędne wyróżnienia otrzymały gminy: Morąg, Ostróda, Grunwald i Dąbrówno.
Konkurs na najpiękniejszy wieniec publiczności organizowany przez Warmińsko-Mazurską Izbę Rolniczą wygrała również Gmina Małdyty.

W konkursie na Stoisko dożynkowe 2018 wyróżniono wszystkie wystawiające się gminy oraz Stowarzyszenie Działkowców Ogrodu „Nad Drwęcą w Ostródzie.
Świętowanie uprzyjemniały uczestnikom dożynek występy artystyczne zespołów ludowych: „Dybzaki” z Gminy Grunwald, „Antonówki” z Gminy Małdyty, „Warmianki” z Gminy Miłakowo, „Eurobabki” z Gminy Morąg i „Piątka z plusem” z Gminy Ostróda.

XIX Dożynki Powiatu Ostródzkiego zaszczycili swą obecnością, m.in.: Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego – Gustaw Marek Brzezin, burmistrzowie, wójtowie i samorządowcy z powiatu ostródzkiego.
Uroczystość prowadzili Marta Żeberek i Paweł Jaskółowski.

Źródło: Powiat Ostróda, Foto: Janka Gukiewicz

OBSZERNA FOTOGALERIA Z UROCZYSTOŚCI

Post Author: redaktor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *