MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO W KIELCACH Z OSTRÓDZKIMI AKCENTAMI

Choć organizowane w Ostródzie militarne targi PRODEFENCE przeszły już do historii, to chętnych do udziału w tego typu wydarzeniach nie brakuje. W tym roku, na corocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach pojawili się Strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 1028.

 

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego to jedna z najważniejszych europejskich imprez targowych w tej branży. Organizowane od 1993 roku targi spotykają się z dużym zainteresowaniem ze strony wojskowych specjalistów, wystawców polskich i zagranicznych, instytucji związanych z obronnością kraju. Targi odwiedzane są przez liczną rzeszę specjalistów z Wojska Polskiego, Policji, Straży Pożarnej, przedstawicieli sił zbrojnych innych krajów oraz organizacji proobronnych, które zrzeszają w Polsce ok. 30 000 członków. Na targach można było spotkać członków Związku Strzeleckiego „Strzelec” Organizacji Społeczno-Wychowawczej – mieszkańców Ostródy.

Tradycją MSPO stały się prezentacje potencjału przemysłu obronnego poszczególnych państw. Każdego roku odbywa się wystawa narodowa innego kraju, w 2020 roku zaprezentowały się Siły Zbrojne Wielkie Brytanii.

Ponadto blisko 200 wystawców z różnych stron świata m.in.: Tajwan, Izrael, Francja, Stany Zjednoczone, Niemcy, Czechy, Dania no i oczywiście z Polski oferowało swoje produkty oraz nowoczesne systemy obronne.

Podczas XXVIII MSPO w Kielcach pokazany został zmodernizowany czołg Leopard 2PL. Maszyna otrzymała nowe przyrządy obserwacyjno-celownicze, elektryczny napęd wieży i wiele innych istotnych modyfikacji, z których najbardziej widoczną jest dodatkowe opancerzenie wieży.

Na stoiskach na zewnątrz hal targowych można było też podziwiać pojazdy – w tym armatohaubicę DANA-M (również po modernizacji) czy też prototyp polsko-czeskiego pojazdu z napędem 4×4. Pojazd ten pełnił będzie rolę wozu dowodzenia szczebla plutonu i ma być zaoferowany wszystkim rodzajom wojsk. Nowoczesna konstrukcja ma zapewnić wysoki komfort jazdy i niski koszt eksploatacji. Z kolei Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych zaprezentował swoje autorskie rozwiązania z zakresu systemów dla lotnictwa, m.in. bezzałogowy statek powietrzny Neox-2.

Sporym zainteresowaniem cieszyły się stoiska promocyjne Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Programu Zostań Żołnierzem RP. Jak było widać chętnych do służby – także wśród członków Związku Strzeleckiego „Strzelec” – nie brakuje.

Tekst i foto: mł. insp. ZS Wojciech Gudaczewski – Jednostka Strzelecka 1028 – Związek Strzelecki „Strzelec” OSW.

Post Author: Marzena Matuszka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *