MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA W SZKOLE W SZYLDAKU W GMINIE OSTRÓDA

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Szyldaku świętowali Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF. Szkoła Podstawowa w Szyldaku bierze udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych w Polsce przez UNICEF. 20 listopada to wyjątkowa data – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa.

W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. W tym roku celebracji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka towarzyszy szczególny przekaz, zwracający uwagę na kwestie różnorodności i tolerancji. Kwestie te są niezwykle aktualne w Polsce, gdzie obywatele oraz społeczności szkolne i przedszkolne ciepło przyjęły i okazały wsparcie uchodźcom uciekającym w tym roku przed wojną w Ukrainie. Celem tegorocznych obchodów rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka organizowanych przez UNICEF jest przeciwdziałanie dyskryminacji, poprzez podkreślanie, że prawa dziecka dotyczą każdego dziecka – niezależnie od pochodzenia, koloru skóry, płci, języka, wyznania, poglądów, przynależności kulturowej, niepełnosprawności, czy poziomu zamożności.
W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy. Szkoły i przedszkola zdecydowały się uczcić rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Do akcji organizowanej przez UNICEF przystąpiła także szkoła w Szyldaku, która zorganizowała w ramach tego dnia uroczysty apel przygotowany przez uczniów, na którym podsumowano dotychczasowe działania.
Wcześniej prowadzone były zajęcia informujące na temat znajomości praw dziecka oraz zostały udekorowane gazetkami korytarze szkolne. Dużo pracy włożyły dzieci w stworzenie plakatów o prawach dziecka, które zawisły w korytarzu. W tym roku do akcji przyłączył się również biblioteka gminna w Szyldaku, która była współorganizatorem i fundatorem nagród konkursu plastycznego „Mam prawo!”.
Na zakończenie dnia zorganizowany został niebieski marsz, który prowadziła pani Bożena Matusiak do biblioteki gminnej, w której uczniowie mogli zapoznać się z wystawą książek o tematyce dziecięcej i tematyce o prawach dziecka oraz zostali poczęstowani słodkościami.
Dzień pełen emocji – dobrych emocji, dzień wypełniony niebieskim kolorem i przekonaniem, że wszyscy mamy prawa i wszyscy je znamy.
Źródło: Gmina Ostróda

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *