URATOWANA ŁABĘDZICA NIEMA Z ANIELSKIM SKRZYDŁEM TRAFIŁA DO OŚRODKA W BUKWAŁDZIE

Łabędź niemy jest ptakiem wędrownym, zimującym na niezamarzniętych akwenach wodnych bogatych w pokarm. Na okres zimowy całe rodziny przemieszczają się na tereny cieplejsze, zasobne w pożywienie. Zdarza się też czasami, że ptaki te zostają w naszym kraju na zimę, kiedy panują dogodne warunki do zimowania, albo gdy stan ptaka nie pozwala na lot.

Nie zawsze zwierzę potrzebuje pomocy, każdy przypadek należy ocenić indywidualnie. Leśnicy z  Nadleśnictwa Myszyniec czasami mają okazję interweniować w sprawie zwierzęcia, które z różnych przyczyn nie jest w stanie funkcjonować samodzielnie.

Gdy Pan Bogusław – Leśniczy z Leśnictwa Rudne, człowiek o wielkim sercu – zauważył łabędzia z tzw. ‚anielskim skrzydłem’, postanowił mu bezinteresownie pomóc.
Co 3 głowy to nie jedna, więc z pomocą Straży Leśnej łabędź niemy został bezpiecznie odłowiony z zbiornika wodnego przy Torfowisku Serafin, a następnie przewieziony do Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Dzikich w Bukwałdzie prowadzonego przez Fundację Albatros .
Tam prawdopodobnie spędzi resztę życia. Na miejscu okazało się, że to łabędzica i że będzie miała towarzystwo innego młodego łabędzia. Łabędzica najprawdopodobniej nie przetrwałby zimy na zamarzniętym zbiorniku.

anielskie skrzydło – choroba występująca głównie u ptactwa wodnego objawiająca się deformacją stawu w skrzydle, w wyniku którego lotki nie ustawiają się wzdłuż skrzydła tylko nienaturalnie, prostopadle na zewnątrz. Przyczyną choroby jest m.in. nieprawidłowa dieta, często wynikająca z dokarmiania ptaków dzikich, np. chlebem.

Źródło: Lasy Państwowe, zdjęcia: S.Krysiak

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *