KAIROS – SŁONECZNY ZEGAR POMYŚLNOŚCI STANĄŁ W GLAZNOTACH W GMINIE OSTRÓDA (foto)

W czwartek 9 listopada uroczyście wkopano i ustawiono  tablicę przy nowo powstałym zegarze słonecznym w Glaznotach. To kolejny ciekawy i wart zobaczenia punkt w tej miejscowości znajdującej się w Gminie Ostróda.

Uroczystego udostępnienia zegara, wkopania tablicy informacyjnej dokonali: koordynator projektu zastępca Wójta Gminy Ostróda Grzegorz Kastrau wraz z jego głównym „sprawcami” czyli dr Wiesławem Skrobotem i Alicją Szarzyńską. Wśród uczestników nie mogło zabraknąć przedstawicieli szkół z Gminy Ostróda oraz sołtys Glaznot Grażyny Gasikowskiej.Jak powiedział nam dr Wiesław Skrobot:

Zegar był inicjatywą Alicji Szarzyńskiej – to ona podrzuciła taki pomysł, by rok kopernikański uświetnić serią takich zegarów. Za jej sprawą zegary słoneczne stanęły w Olsztynie czy Na Górze Dylewskiej, a jako, że jesteśmy wspólnie zainteresowani Glaznotami, więc padła propozycja, by taki zegar postawić i w tej miejscowości. Dzięki pieniądzom z Urzędu Marszałkowskiego udało się.

Z kolei Alicja Szarzyńska poinformowała nas, że głaz pod zegar pochodzi z pobliskiej, glaznockiej żwirowni. Całość nie udała by się bez pomocy artystki Agaty Markos, która zadbała o cyfry, linie i gnomon na głazie. Specjalna tablica została przygotowana we współpracy z obserwatorium astronomicznym w Olsztynie.

Postawienie zegara jest częścią większego projektu, który ma na celu zadbanie o nasze dziedzictwo.

Poniżej nasza fotorelacja z tego wydarzenia.

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *