JUŻ DZIŚ EMISJA PROGRAMU, W KTÓRYM „POSZUKIWACZE HISTORII” WYDOBYWAJĄ CZOŁG POD DĄBRÓWNEM

Już dziś 19 maja o godz. 22:00 na Polsat Play w programie „Poszukiwacze historii” będziemy mogli zobaczyć jak Olaf Popkiewicz i Sebastian Witkowski biorą udział w wydobyciu części czołgu w lasach w Nadleśnictwie Olsztynek pod Dąbrównem.

Mieliśmy to szczęście, że mogliśmy obserwować to wydarzenie i uczestniczyć w emocjach jakie mu towarzyszyły. Tak na Fanpagu Poszukiwaczy historii zapowiadają oni emisję programu i dają rys historyczny:

17 stycznia 1945 roku w samo południe 5 Armia Pancerna Gwardii – 585 czołgów i dział samobieżnych – runęło na chwiejącą się niemiecką linię obrony nad Narwią. Już trzy dni później – 20 stycznia, oddziały 10 korpusu pancernego, osiągnęły linię lasów położonych na południowy- wschód od Dąbrówna. To była granica Ostpreussen. Najeżona liniami zasieków, pól minowych i rowów przeciwpancernych, pospiesznie przygotowywanych na rozkaz Gauleitera Ericha Kocha jeszcze w 1944 roku. Tę linię niemiecka propaganda dumnie okrzyknęła mianem Wału Wschodniego.

Ten nocy dowódca 186 brygady wysłał na nocne rozpoznanie trzy czołgi. Nie zabrali desantu, bo zadanie miało posmak samobójczy: pod osłoną ciemności rozpoznać ścianę lasu, prowokując do otwarcia ognia czających się pomiędzy drzewami niemieckich obrońców, którzy w ten sposób mieli ujawnić swoje pozycje.

Już we wtorek Poszukiwacze Historii poszukają śladów tego zwiadu.

Poszukacie z nami?

Zapraszamy do obejrzenia małej fotogalerii z miejsca wydobycia części czołgu. To tylko przedsmak czekającej nas wieczorem historycznej uczty.

Post Author: Marzena Matuszka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *