Zamknij

JOHANNES LARASS - PROJEKTANT PARKU W DURĄGU

20:56, 27.04.2020 redakcja Aktualizacja: 21:01, 27.04.2020
Skomentuj

Park dworski w Durągu został założony na przełomie XVIII i XIX w. Obiekt wpisano na listę konserwatora zabytków w 1989 r. Dwór, przy którym powstał już nie istnieje.

Także sam park niestety nie przypomina tego sprzed lat, choć pozostały ścieżki i wyraźnie wytyczone aleje, a także majestatyczne drzewa górujące nad całością. Park należał początkowo do A.Weissermel. Projekt parku wykonał Johannes Larass, znany ówczesny projektant parków i ogrodów. W naszym regionie kojarzony chyba najbardziej z Dylewem i tamtejszym parkiem.

Ten znany projektant ogrodów i parków urodził się 5 sierpnia 1820 roku w Neschwitz w Saksonii w rodzinie właścicieli i dzierżawców ziemskich. Prawdopodobnie pierwsze kształcenie specjalistyczne rozpoczął w szkole ogrodniczej w Budziszynie. Podejmował także studia uniwersyteckie. Wykształcenie zawodowe, umiejętności i uprawnienia do projektowania ogrodów i parków zdobył w szkole ogrodniczej w Poczdamie.W początkach lat 50-tych XIX wieku przebywał na terenie Prus Wschodnich i Zachodnich. Tu opracował projekty kilkuset parków i ogrodów. W Archiwum Państwowym w Bydgoszczy zachowało się 211, a w Olsztynie 197 tych planów. Pierwsze jego zachowane projekty parków na terenie Pomorza pochodzą z 1852 roku.

Osiadł na stałe w Bydgoszczy i piastował tam stanowisko "dyrektora ogrodów"; szybko też stał się głównym projektantem ogrodów Prus Wschodnich, Pomorza, Kujaw, a także Wielkopolski.

Larass projektował i nadzorował zakładanie ogrodów, jak również kierował pracami dotyczącymi ich utrzymania. Za swoje projekty ogrodów i zawarte w nich plany dekoracji architektonicznych przyznano mu pierwsze nagrody na konkursach: w Szczecinie (1865) i na wystawie w Paryżu (1867). Jego projekty reprezentowały styl swobodnych ogrodów krajobrazowych, pozostających w nurcie naturalistycznym, typowym dla II połowy XIX wieku. Formą nawiązywały do niemieckich ogrodów związanych z berlińsko-poczdamskim środowiskiem projektantów ogrodów skupionym wokół Petera Josepha Lenne, współzałożyciela i dyrektora najstarszej szkoły ogrodniczej w Niemczech.

Zaprojektowane przez niego kompozycje parkowe łączyły swobodne układy krajobrazowe (masywy i grupy drzew, ścieżki parkowe, układy wodne) z elementami geometrycznymi (tarasy i partery wokół pałaców, ogrody kwiatowe przy budowlach parkowych). Cechami typowymi tych projektów są rozbudowane układy wodne ze stawami, wyspami, strumykami. Larass po mistrzowsku wykorzystywał naturalne ukształtowanie terenu. Projektował również elementy architektury parkowej, mostki i altany.

W naszym regionie najbardziej znany jest park w Dylewie. Jego twarz projektanta i budowniczego została uwieczniona na rzeźbie Adolfo Wildta mediolańskiego rzeźbiarza, wizjonera, mistrza marmuru. Dzieło młodego wówczas włoskiego rzeźbiarza było podziękowaniem dla Larassa, wyrażonym przez Franza von Rose, właściciela Dylewa na przełomie XIX i XX w. Głowa ogrodnika, bo o niej mowa, została w tajemniczy sposób skradziona.

Johannes Larass zmarł 15 sierpnia 1893 roku w Bydgoszczy.

Zdjęcia przedstawiają park w Durągu, o którym pisaliśmy także tutaj: PARK W DURĄGU WIOSNĄ

 

(redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%