JELEŃ ZAATAKOWAŁ GRZYBIARZY

W środę (09.09.2020) przed godz. 11:00 policjanci z Górowa Iławeckiego interweniowali w związku z niecodzienną sytuacją, do której doszło w lesie w okolicy Kamińska. Pomoc wezwała kobieta, która z rodziną i sąsiadem zbierała grzyby. Z jej relacji wynikało, że w pewnym momencie całą grupę grzybiarzy zaatakował… jeleń.

Kobiecie, jako pierwszej udało się uciec przed zwierzęciem, wybiec z lasu i wezwać pomoc. Agresywne zwierzę nie dawało za wygraną i atakowało kolejne osoby, nie pomagał hałas i odwracanie jego uwagi na różne sposoby. W pewnym momencie rozwścieczony jeleń skierował swoją agresję w kierunku 56–latka i przeciągnął go kilkanaście metrów po ziemi. Z pomocą mężczyźnie przyszedł 55–letni sąsiad zaatakowanego i scyzorykiem ugodził jelenia w kończynę, dopiero wówczas zwierzę uciekło w głąb lasu. Gdy na miejsce dotarły służby ratunkowe poturbowany 56–latek został zbadany przez zespół pogotowia ratunkowego. Szczęśliwie nie doznał poważnych obrażeń i nie wymagał hospitalizacji.

Jeleń, młody samiec,  prawdopodobnie jest przyzwyczajony do ludzi, a w okresie trwającego właśnie rykowiska, wziął ich za swoich rywali.

Do ataków jeleni na ludzi dochodzi niezwykle rzadko. A gdy już tak się stanie winni są zazwyczaj… sami ludzie. Tak też było najprawdopodobniej w lesie zarządzanym przez Nadleśnictwo Górowo Iławeckie, gdzie byk, czyli samiec jelenia zaatakował wczoraj czterech grzybiarzy.

– W miejscu w którym doszło do ataku widać było na ziemi wyraźne ślady walki – opowiadają leśnicy z Górowa Iławeckiego.

– Najprawdopodobniej jest przyzwyczajony do ludzi. Regularnie żywił się jabłkami w sadzie sąsiadującym z kompleksem leśnym na terenie którego doszło do ataku. A że trwa właśnie okres godowy jeleni mógł wziąć grzybiarzy za swoich rywali – podejrzewają górowscy leśnicy.

Burza hormonów sprawia, że podczas rykowiska jelenie są bardzo aktywne. Chociażby podczas pogoni byków za samicami może dojść do przypadkowego stratowania człowieka – szczególnie w gęstych fragmentach lasu, gdzie widoczność jest ograniczona. Dlatego prosimy o roztropność i zwrócenie uwagi, że las jest domem wielu zwierząt.

Źródło: Nadleśnictwo Górowo Iławieckie, Policja Warmińsko-Mazurska, Fot. Pixabay

Post Author: Marzena Matuszka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *