JAN MŁYNARSKI WSPOMINAŁ OJCA W OSTRÓDZKIM ZAMKU

W tym roku zamkowe spotkanie zaduszkowe odbyło się 31 października. W środowy wieczór Jan Emil Młynarski wspominał swojego ojca – Wojciecha Młynarskiego.

Prowadząca spotkanie Anna Zapaśnik-Baron przytaczała fakty z życia  Wojciecha i Jana Młynarskich, a Jan uzupełniał je własnymi uwagami.

Jan pamięta, że w okresie dzieciństwa z ojcem nie było łatwo, ponieważ ciągle przebywał poza domem.  Jan jest muzykiem. Gra na różnych instrumentach i komponuje. Znany jest przede wszystkim jako perkusista.  Jest miłośnikiem muzyki przedwojennej, która była obecna w ich domu i w samochodzie. Teraz Jan ma wśród utworów wykonywanych przez Warszawskie Combo Taneczne warszawski repertuar miejski.  Próbkę swojej twórczości zaprezentował ostródzkim widzom.

Jeśli chodzi o wspólne przedsięwzięcia muzyczne  z ojcem, Jan stwierdził, że w tej  kwestii ojciec był bardzo radykalny. Trudno było stworzyć coś,  co odpowiadałoby jego wizji twórczości. Dlatego syn pozostał wierny swoim gustom muzycznym.

Jan był z ojcem w chwili śmierci. Wojciech Młynarski zmarł 15 marca 2017 roku. Pozostawił po sobie ogromna spuściznę. Wśród  dokumentów jest mnóstwo „papierów”, które trzeba fachowo uporządkować. Nie jest to takie proste, bo w tym celu należy pozyskać grant i zespół ludzi, którzy się tym zajmą.

Jan wspomina, że wśród pozostawionych materiałów są wiersze 6-letniego Wojciecha zapisywane przez babcię.  Tu mówi: „Mój ojciec był geniuszem, ja jestem rzemieślnikiem”. Natchnienie ojca nazywa „nadweną”.

Wojciech Młynarski bardzo czekał na moment , kiedy odzyskamy wolność.  Po 1989 roku ubolewał, że Polacy nie umieją się dogadać. Był człowiekiem wolności. Nigdzie się nie wybierał. Język polski był tworzywem, na którym pracował, a realia życia w Polsce były jego życiem.  Mistrz nie miał też zamiaru zmieniać swoich narzędzi pracy. Nie posługiwał się komputerem. Pisał na maszynie. Listy wysyłał pocztą i dzięki temu zachowały się jako dokumenty jego życia .

Spadkobiercy chcą ufundować Nagrodę im. Wojciecha Młynarskiego dla twórców – osób piszących czy występujących. Byłaby to taka suma pieniędzy, która pozwoliłaby na poświęcenie się pracy artystycznej np.. przez pół roku.

Spadkobiercy chcą też , by twórczość ojca była uniwersalna. Dlatego np. została nagrana płyta z kolędami Wojciecha Młynarskiego. Utwory tam zaprezentowane wykonywane są przez znanych artystów starszego i nowego pokolenia. Płyta ukaże się w sklepach po 16 listopada 2018.

W trakcie wspominania uczestnicy zaduszkowego spotkania mogli wysłuchać znanych utworów Wojciecha Młynarskiego.

Organizator: Centrum Kultury w Ostródzie

Zdjęcia i tekst: Janka Gukiewicz

 

Post Author: Janka Gukiewicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *