JAK USTRZEC SIĘ PRZED OSZUSTAMI NOCLEGOWYMI?

Nierzetelne oferty noclegów, nieaktualne zdjęcia pokoi,a nawet brak pensjonatów pod wskazanym w ofercie adresem -takie niespodzianki mogą czekać na turystów poszukujących wymarzonego miejsca na odpoczynek. Czy istnieje skuteczny sposób, aby uniknąć podobnych sytuacji?

Czas wyjazdów to żniwa dla oszustów noclegowych

W tej chwili wiele osób poszukuje noclegów na terenie kraju. Znalezienie interesującej oferty na wakacje graniczy niemal z cudem, co chętnie wykorzystują oszuści noclegowi. Liczą bowiem na to, że zdesperowani turyści stracą czujność i łatwiej dadzą się skusić „wyjątkowej okazji”. W tym celu robią wszystko, by przyciągnąć uwagę –tworzą profesjonalnie wyglądające strony internetowe kwater, a nawet posuwają się do tego, że oferują noclegi w istniejących obiektach. Dzieje się to jednak bez wiedzy i zgody właścicieli.

Co powinno być sygnałem alarmującym, że coś jest nie tak?

Przede wszystkim bardzo atrakcyjna cena, która jest zbyt niska w porównaniu do ofert konkurencyjnych w danej miejscowości. Prawda jest taka, że obiekty o podwyższonym standardzie z reguły nie oferują noclegów w niskiej cenie.

Czujność powinien wzbudzać też brak numeru telefonu oraz strony internetowej. Jeżeli kontakt jest ograniczony istnieje duże prawdopodobieństwo, że masz do czynienia z oszustem, a wybrane miejsce nie istnieje…

Poza tym w razie wątpliwości dobrym sposobem sprawdzenia obiektu i właściciela jest kontakt z urzędem miasta lub gminy, które prowadzą ewidencje przedsiębiorców i mogą potwierdzić dane adresowe. Jeśli obiektu brakuje w spisach Urzędu Miasta/Gminy – ewidencji tzw. innych obiektów, w których świadczone są usługi noclegowe, lub Centralnym Wykazie Obiektów Hotelarskich Ministerstwa Sportu i Turystyki jest bardzo prawdopodobne, że ktoś próbuje cię oszukać.

Jak jeszcze sprawdzić obiekty?

  • adres na internetowych mapach (np. Google Maps oraz Google Street View) warto sprawdzić, czy istnieje taki lokal. Może się bowiem okazać, że w mieście nie ma takiej ulicy lub przebiega w zupełnie innej lokalizacji.
  • numer telefonu oraz numer rachunku bankowego również należy sprawdzić w wyszukiwarce lub na stronach temu dedykowanych. Szczególną uwagę należy zachować, jeśli właściciel odmawia wystawienia faktury lub rachunku za wpłaconą zaliczkę/zadatek.
  • komentarze i opinie innych osób.
  • zdjęcia w ofercie – jeśli występują na różnych stronach w innych lokalizacjach niż w ogłoszeniu, należy zwiększyć czujność. Jak sprawdzić czy zdjęcie pochodzi z internetu? Skorzystaj z wyszukiwarki „Google Grafika”, jeśli korzystasz z przeglądarki Google Chrome -kliknij na zdjęcie prawym przyciskiem myszy “Szukaj obrazu w Google”; jeśli korzystasz z innych przeglądarek – sprawdź dodatki i rozszerzenia, które ułatwiają wyszukiwanie obrazów –np. dla Firefoxa wtyczka „Search by Image on Google”.

Post Author: Marzena Matuszka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *