JAK URZĄDZIĆ KUCHNIĘ W STYLU WIEJSKIM?

Szczęśliwi Ci, których wspomnienia z dzieciństwa obfitują w sielskie krajobrazy, wakacje spędzone u babci na wsi, niezapomniane zapachy potraw spożywanych przy dużym drewnianym stole, w kuchni ze skrzypiącą podłogą. Obecnie, bez trudu, możemy odtworzyć tamten klimat kreując rustykalne wnętrze we własnym domu. Jeśli marzysz o przytulnej, klimatycznej i funkcjonalnej kuchni, w której zgromadzi się cała rodzina, to styl wiejski jest właśnie dla Ciebie. Dowiedz się jak urządzić kuchnię w stylu wiejskim dzięki naszym wskazówkom.

 

Wiejska kuchnia w odświeżonej wersji

Aranżacje w stylu rustykalnym swymi korzeniami sięgają do wiejskich kuchni, w których królowały naturalne materiały, jasne barwy, sporo drewna, a także folklorystyczne dodatki, nadające wnętrzu duszy. Projektanci, pragnąc odtworzyć panujący w tamtych wnętrzach klimat swojskości, nastrojowości, rodzinnego ciepła i prostoty, stworzyli styl rustykalny.

Aranżując wnętrze w tym stylu miejmy na uwadze, że jest to rozwiązanie dla osób, które cenią specyficzny klimat, niemający zbyt wiele wspólnego z minimalizmem. Współczesna kuchnia w tej formie jest urokliwa, nacechowana lekkim nadmiarem, ale jednocześnie posiada niezwykle przemyślaną przestrzeń, w której znajdzie się miejsce na nowoczesne, solidne rozwiązania takie jak stylizowane piece i okapy, sprzęt AGD w stylu retro, a także płytki ceramiczne i armatura, która posłuży przez długie lata.

Ściany i podłoga w rustykalnej kuchni

W kuchni stylizowanej na wnętrze rodem z prawdziwej wsi nie może zabraknąć drewnianych elementów. Najczęściej w postaci drewnianej podłogi, odpornych na warunki panujące w kuchni paneli lub trwałych i estetycznych płytek drewnopodobnych. Taka podłoga stworzy unikalny klimat, doskonale odzwierciedlający sielską atmosferę.

Decydując się na pokrycie ścian, warto rozważyć płytki ścienne imitujące cegłę lub kamień. Czerwone płytki cegiełki stworzą wyjątkową kompozycję na jednej z wybranych ścian np. nad kuchennym blatem. Reszta ścian niech pozostanie utrzymana w jasnej, ciepłej kolorystyce. Idealnie sprawdzą się biele, beże i szarości. Optycznie powiększą wnętrze i staną się idealnym tłem dla ludowych dekoracji.

Meble do kuchni w stylu wiejskim

Wybierając kuchenną zabudowę koniecznie postawcie na tę wykonaną z drewna bądź jego imitacji, koniecznie odpowiednio postarzone. Meble w naturalnych kolorach z widocznymi słojami staną się nieoczywistą ozdobą. Dobranie frontów z przeszkleniami pozwoli wyeksponować zastawę kuchenną.

Jeśli idzie o blaty to koniecznie wykonane z naturalnych materiałów. Kamienne lub drewniane będą idealne. W kuchni w stylu wiejskim nie może zabraknąć drewnianego stołu, stanowiącego serce całego wnętrza. Ciężki, duży najlepiej nadgryziony zębem czasu. Do tego drewniane krzesła lub ława przykryta plecionymi dywanikami lub poduchami w wyraziste wzory. W rustykalnej kompozycji dobrze sprawdzą się także meble tapicerowane, warto jednak pamiętać by materiał, który posłuży za obicie współgrał z resztą wnętrza.

Warto znaleźć odrobinę miejsca na stylowy kredens lub witrynę, które pomieszczą wszystkie niezbędne utensylia i jednocześnie domkną całą kompozycję. Taki zdecydowany akcent bez trudu połączycie nawet z nieco nowocześniejszą zabudową kuchenną.

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *