JAK PORADZIĆ SOBIE Z TWARDĄ WODĄ?

Jak poradzić sobie z twardą wodą?

Zwiększona zawartość w wodzie mineralnych związków wapnia i magnezu, czyli tzw. twardość wody generuje problemy, które po dłuższym czasie mogą okazać się kosztowne. Okazuje się, że problem związany z twardą wodą może dotyczyć nie tylko własnych ujęć w postaci np. studni głębinowej, ale również wody dostarczanej z wodociągu.

Problemy związane z twardą wodą.

Twarda woda powoduje wiele uciążliwości. Do głównych z nich należą

  • Osadzanie się kamienia kotłowego na grzałkach urządzeń AGD. Widać to szczególnie w przypadku wewnętrznej powierzchni czajnika. Jednak kamień kotłowy pojawia się również na grzałce pralki, zmywarki, ekspresu do kawy, oraz wewnątrz wymiennika ciepłej wody użytkowej. Warto pamiętać, że powyższe elementy pokryte kamieniem kotłowym tracą efektywność pracy, co podnosi koszty ich działania. Dodatkowo kamień kotłowy mocno skraca trwałość elementów grzewczych, co prowadzi do kłopotliwych i kosztownych awarii.
  • Obrastanie wewnętrznych powierzchni rur z wodą osadami z kamienia kotłowego, które są dobrym środowiskiem do rozwoju mikroorganizmów. Dodatkowo stopniowe zmniejszanie przekroju rur prowadzi do większych strat ciśnienia w instalacji.
  • Wytwarzanie się na kabinach prysznicowych, wylewkach, bateriach oraz sanitariatach uciążliwych osadów, które ciężko usunąć.
  • Gorsze pienienie się twardej wody powoduje większe zużycie detergentów, środków piorących oraz czyszczących.
  • Wysuszanie skóry po kąpieli (często prowadzące do podrażnień skóry) oraz szorstkość włosów.
Uszkodzona grzałka pralki od twardej wody.

Dlaczego problem twardej wody może dotyczyć również wody z wodociągu?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami twardość wody przeznaczonej do użycia może wynosić od 60 do 500 mg/l CaCO3 (węglanu wapnia). Jest to odpowiednik od 3 do 28 °dH, czyli tzw. stopni niemieckich, które często są stosowane przy określaniu twardości wody. W ogromnej większości województwa warmińsko-mazurskiego twardość wody z wodociągów miejskich wynosi od 8 do 21 °dH, więc mieści się w wymaganiach prawnych. Należy jednak zaznaczyć, że już twardość wody powyżej 11 °dH (czyli powyżej 200 mg/l CaCO3) zaczyna w zauważalny sposób negatywnie oddziaływać na instalację wody oraz urządzenia AGD.
Skąd uzyskać informację o twardości wody dostarczanej z sieci wodociągowej? Lokalne przedsiębiorstwo wodociągowe jest zobowiązane do udzielania takiej informacji telefonicznie lub na stronie internetowej.

W jaki sposób usunąć twardość wody?

Sprawdzonym sposobem na uzyskanie miękkiej wody w całym budynku jest zamontowany centralny zmiękczacz wody. Montaż zmiękczacza na wejściu instalacji zabezpiecza wszystkie urządzenia AGD i sanitariaty przed działaniem związków odpowiedzialnych za twardość wody, które są usuwane w procesie wymiany jonowej.

Kompaktowy zmiękczacz wody.

Występujące na rynku automatyczne zmiękczacze kompaktowe pozwalają korzystać z zalet miękkiej wody zarówno w budynku jednorodzinnym lub w pojedynczym mieszkaniu. Zmiękczacze kompaktowe charakteryzują się zwartą zabudową, która przekłada się na niewielkie wymiary urządzenia. Dodatkową cechą tego typu zmiękczaczy jest nowoczesny i elegancki wygląd. Urządzenie wyposażone jest w głowicę sterującą, która całkowicie kontroluje proces zmiękczania. Jedyną czynnością wymaganą podczas eksploatacji zmiękczacza, jest okresowe dosypywanie soli tabletkowanej, która jest niezbędna do wytworzenia solanki stosowanej do regeneracji złoża jonowymiennego.
Większe instalacje budynków wielorodzinnych, usługowych (np. hotele, restauracje) oraz przemysłowych wyposaża się w zmiękczacze dwuelementowe składające się z kolumny jonowymiennej z głowicą sterującą, oraz oddzielnego zbiornika na sól.

Właściwy dobór zmiękczacza wody.

Poprawny dobór zmiękczacza zależy od kilku czynników, z których najważniejsze to twardość wody oraz ilość pobieranej wody. Powyższe dwa parametry wpływają bezpośrednio na zużywanie tzw. pojemności jonowymiennej zmiękczacza wody zgodnie z zasadą, że im większa twardość wody oraz większy jej pobór, tym zdolność jonowymienna zmiękczacza szybciej się zużywa i częściej musi nastąpić regeneracja złoża jonowymiennego. Ponadto ważne są również takie czynniki jak sposób odprowadzania ścieków z budynku oraz materiał, z jakiego wykonana jest instalacja wody. Odpowiedni dobór wielkości zmiękczacza wody zapewni skuteczne zmiękczanie wody przez długi okres oraz pozwoli uniknąć zbędnych kosztów inwestycyjnych (zakup zbyt dużego zmiękczacza), jak również eksploatacyjnych (zakup zbyt małego zmiękczacza).
Niestety spotykane są na rynku, szczególnie na internetowych portalach aukcyjnych, tanie urządzenia z podzespołami znikomej jakości pochodzenia azjatyckiego. Zdążają się wśród nich przypadki korzystania z podzespołów dedykowanych dla przemysłu, które są o wiele tańsze od podzespołów posiadających stosowne dopuszczenia do wody pitnej. Należy pamiętać, że zmiękczacz wody ma bezpośredni kontakt z wodą wykorzystywaną na co dzień m.in. do kąpieli oraz co ważniejsze do spożycia, dlatego przy zakupie zmiękczacza wody bardzo ważne jest sprawdzenie, z jakich podzespołów (głównie złoże jonowymienne oraz głowica sterująca) składa się dany zmiękczacz. Identyfikowalna marka podzespołów oraz kraj pochodzenia wiele są wystarczającą wskazówką.
Zakup używanego zmiękczacza niesie natomiast ryzyko nabycia urządzenia bez potwierdzonej historii jego serwisowania. Przy zakupie zmiękczacza z rynku wtórnego istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że zakupione urządzenie stało nieużywane po demontażu jakiś okres czasu, co powoduje namnażanie się wewnątrz zmiękczacza mikroorganizmów oraz może powodować utratę skuteczności działania złoża jonowymiennego, jeżeli doszło do jego wyschnięcia.
Dlatego ważne jest, aby dobór, zakup i montaż zmiękczacza został wykonany przez firmę specjalizującą się w systemach do uzdatniania wody. Wśród lokalnych firm można się zwrócić np. do Inżynierii wody, która dobierze odpowiednie urządzenie przy uwzględnieniu czynników technologicznych, ekonomicznych, oraz zaproponuje zmiękczacz z odpowiednimi dokumentami dopuszczeniowymi.

Szczegóły znajdziecie na stronie: https://inzynieriawody.pl/montaz-filtrow-do-wody/

Materiał sponsorowany.

Post Author: Marzena Matuszka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *