JAK LECZYĆ ASTYGMATYZM?

Choroby oczu stają się coraz bardziej powszechne. Długotrwałe przesiadywanie przed komputerem, obciążenia genetyczne czy nawet złe nawyki żywieniowe doprowadzają do uszkodzeń wzroku. Jedną z wad, która może Cię dotknąć, jest astygmatyzm. Sprawdź, czym jest, jak się objawia i jak go leczyć.

Czym jest astygmatyzm?

Zazwyczaj pierwszym ruchem osób, które słyszą, że może dotknąć ich astygmatyzm, jest szybkie wypisanie frazy „astygmatyzm co to” w wyszukiwarkę. Już wyjaśniamy! To nic innego jak wada wzroku, która sprawia, że obrazy widziane przez oczy stają się zniekształcone i nieostre. Przykładowo niektóre linie zdają się bardziej krzywe, niż powinny, a inne — rozmazane lub rozmyte. Może to utrudniać m.in. czytanie, prowadzenie samochodu czy oglądanie telewizji.

Jak objawia się astygmatyzm?

Jeśli wiesz już, co to jest astygmatyzm, czas dowiedzieć się, jakie ma objawy. Do najczęstszych należą:

  • zniekształcenie obrazów — obiekty wydają się bardziej krzywe lub rozciągnięte,
  • nieostry lub rozmyty obraz — obiekty wydają się zamazane lub trudne do zobaczenia,
  • trudności z czytaniem — litery mogą wydawać się na tyle rozmazane, że niemożliwe jest ich odczytanie,
  • zmęczenie oczu — oczom trudno jest skupić się na obiektach, co może prowadzić do zmęczenia i bólu głowy,

Zastanawiasz się, czy masz astygmatyzm? Objawy takie jak powyżej sugerują, że rozwija się u Ciebie ta wada, więc warto udać się do okulisty.

Jak leczyć astygmatyzm?

Po zdobyciu informacji, co to jest astygmatyzm i jakie są jego objawy, czas przejść do leczenia. Pamiętaj, żeby nie podejmować żadnych decyzji na własną rękę, a udać się do lekarza. Najprawdopodobniej zaleci Ci on okulary z soczewkami korekcyjnymi lub soczewki kontaktowe. W niektórych przypadkach astygmatyzm można również leczyć za pomocą  zabiegów chirurgicznych, np. laserowej korekcji wzroku.

Jakie soczewki nosić, mając astygmatyzm?

Jeśli zapytasz lekarza, co to jest astygmatyzm i czy masz taką wadę wzroku, a odpowiedź okaże się twierdząca, najprawdopodobniej otrzymasz od niego receptę na miękkie, toryczne soczewki kontaktowe. Są to szkła, które kompensują różnicę w kształcie oka, a w konsekwencji pozwalają na ostre widzenie. Dzięki nim będziesz mógł(mogła) zapomnieć o rozmazanych kształtach, czy braku możliwości odczytania napisów z billboardów. Takie soczewki kontaktowe zapewnią Ci komfort na co dzień.

Czym wyróżniają się soczewki na astygmatyzm?

Jeśli dopiero zastanawiasz się, co to jest astygmatyzm i próbujesz po raz pierwszy zweryfikować, czy możesz mieć tę wadę, zdecydowanie nie potrzebujesz szczegółów, takich jak dokładne parametry soczewki na astygmatyzm. Warto jednak wiedzieć, że takie soczewki kontaktowe świetnie działają niezależnie od Twoich ruchów głowy. Mają konstrukcję wykorzystującą naturalną pracę powiek, co sprawia, że są niezwykle stabilne i zawsze gotowe do tego, aby wspomóc Twój wzrok.

Jeśli po dowiedzeniu się, co to jest astygmatyzm, masz podejrzenia, że ta wada może Cię dotyczyć, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Szkoda czasu na widzenie zamazanego świata!

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *