Zamknij

JAK BĘDĄ DZIAŁAĆ SZKOŁY OD 1 WRZEŚNIA? SĄ WYTYCZNE GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO

15:07, 05.08.2020 redakcja
Skomentuj

Ministerstwo edukacji zakłada trzy modele prowadzenia edukacji w roku szkolnym 2020/2021. 1 września uczniowie wracają do szkół i nauczania tradycyjnego, ale w razie lokalnego pogorszenia sytuacji epidemicznej możliwy będzie tryb mieszany lub całkowicie zdalny. Publikujemy nowe wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego dla szkół.

Minister edukacji Dariusz Piontkowski na konferencji prasowej w środę, 5 sierpnia poinformował, jak będzie wyglądać w stanie epidemii nauka od września.

1 września w ławkach

"Chcemy, aby podstawowym modelem pracy w nowym roku szkolnym był ten tradycyjny model, w którym dzieci spotykają się z nauczycielem, w którym zajęcia odbywają się w szkołach i stąd planujemy, że 1 września rok szkolny rozpocznie się tradycyjnie w szkołach" - powiedział minister Piontkowski.

Bezpieczeństwo sanitarne mają zapewnić wytyczne, które zostały opracowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia.

Nowe wytyczne sanitarne

"To wytyczne, które mówią dosyć szczegółowo o tym, jak zorganizować zajęcia, lekcje, jak powinno odbywać się wydawanie posiłków, co robić w sytuacji, gdyby któryś z uczniów lub pracowników miał problemy zdrowotne" - zaznaczył szef MEN. Jak podkreślił, nowe wytyczne nie są jednak rewolucją; w większości obowiązywały jeszcze przed wakacjami, a teraz zostały zmodyfikowane.

Wytyczne zawierają ogólne i szczegółowe zalecenia związane m.in. z organizacją zajęć w szkole, wydawaniem posiłków, higieną, czyszczeniem, dezynfekcją pomieszczeń i powierzchni, postępowaniem w przypadku podejrzenia zakażenia u uczniów i pracowników szkoły.

Głównym wskazaniem jest bezwzględne przestrzeganie podstawowych zasad higieny: częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust, obowiązkowe zakrywanie ust i nosa przez osoby trzecie przychodzące do szkoły lub placówki, regularne czyszczenie pomieszczeń. Uczniowie w klasach nie będą musieli nosić maseczek. W miarę możliwości zaleca się taką organizację pracy i jej koordynację, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły.

Jak podkreśla MEN, dyrektorzy szkół i placówek na podstawie wytycznych mogą już przygotowywać wewnętrzne regulaminy lub procedury funkcjonowania szkoły i placówki w czasie epidemii. Do połowy sierpnia Główny Inspektor Sanitarny, w porozumieniu z MEN, opracuje szczegółowe rekomendacje postępowania dla powiatowych inspektorów sanitarnych w sytuacji wystąpienia na terenie szkoły ogniska zakażenia.

Trzy modele edukacji: tradycyjny, hybrydowy i zdalny

Szef MEN mówił o trzech modelach, w których będą mogły funkcjonować szkoły od września: tradycyjnym, mieszanym i zdalnym.

"Podstawowym modelem jest model powrotu do tradycyjnych zajęć w szkołach, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, które znajdują się w wytycznych opracowanych przez GIS, MZ i MEN" - wskazał minister Piontkowski.

"Jeżeli zdarzyłoby się, że na jakimś fragmencie naszego terytorium będzie większe zagrożenie niż na terenie całego kraju, wówczas przewidujemy, że dyrektor szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym przy pozytywnej opinii sanepidu będzie mógł zdecydować o zawieszeniu zajęć. Mówimy tutaj o modelu mieszanym, czyli że dyrektor szkoły podejmie decyzję, że np. część grup będzie mogła nadal uczyć się w tradycyjnym modelu, a część będzie mogła przechodzić na nauczanie na odległość" - wyjaśnił.

W razie większego zagrożenia, dyrektor szkoły będzie mógł zdecydować o całkowitym przejściu na nauczanie na odległość. Opinie z sanepidu będzie można - z uwagi na konieczność podejmowania szybkiej decyzji - uzyskać pisemnie, ustnie, za pomocą emaila czy telefonu.

"Zakładamy, że model przechodzenia na kształcenie na odległość będzie sytuacją wyjątkową" - podkreślił szef MEN.

Jak dodał, MEN zachowa prawo, by w sytuacjach nadzwyczajnych zawiesić nauczanie na terenie całego kraju.

W załączniku pod artykułem publikujemy nowe wytyczne GIS.

Źródło: PAP, aba/

(redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%