GROŹNY POŻAR BUDYNKU MIESZKALNEGO W JARNOŁTOWIE W GM. MAŁDYTY

Do groźnego pożaru budynku mieszkalnego typu „bliźniak” doszło wczoraj wieczorem w miejscowości Jarnołtowo w Gminie Małdyty w powiecie ostródzkim.

W sobotę 29 stycznia około godz. 19:00 do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostródzie wpłynęło zgłoszenie o pożarze sadzy w kominie w piętrowym budynku mieszkalnym typu bliźniak w Jarnołtowie w Gminie Małdyty.

Już po przyjeździe na miejsce pierwszych jednostek OSP strażacy musieli wezwać kolejne środki i siły, bo okazało się, że pożar jest bardzo rozwinięty a ogień widoczny był już na dachu. Konstrukcja dachu była trochę nietypowa – dach płaski o konstrukcji drewnianej usadowiony na betono-stropie z przestrzenią. Pożar w tym miejscu się rozwinął i obejmował głownie dach oraz przestrzeń między stropem a dachem.

Jak poinformował nas st. kpt. Grzegorz Różański z KP PSP w Ostródzie, w obydwu bliźniaczych budynkach zamieszkiwało 12 osób, ale w momencie wybuchu pożaru znajdowały się w nich tylko 2 osoby. Udało im się opuścić budynek i nie odniosły żadnych obrażeń.

Warunki były trudne, strażacy musieli pracować w aparatach ochrony dróg oddechowych. Działania prowadzone były też przy wykorzystaniu podnośnika hydraulicznego. Działania strażaków, łącznie z dogaszaniem trwały około 6 godzin. – informuje st.kpt. Grzegorz Różanski

Choć budynek po pożarze nie jest całkowicie wyłączony, to na chwilę obecną nie nadaje się do użytkowania. Poszycie dachu i sam dach uległy spaleniu i poważnemu uszkodzeniu, a pomieszczenia niżej zalane są wodą popożarową i wszystko wymagać będzie osuszenia i prac remontowych .

Osoby mieszkające w budynku znalazły schronienie u swoich rodzin.

Prawdopodobną przyczyną powstania pożaru dachu mogło być zapalenie sadzy w przewodzie kominowym.

Na miejscu pracowało 12 jednostek Straży Pożarnej z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Morągu, Ochotniczych Straży Pożarnych z Małdyt, Wielkiego Dworu, Jarnołtowa, Koszajn i Miłomłyna. Z komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Elblągu przybył wóz specjalistyczny, który na miejscu zapewniał butle z powietrzem do aparatów dla strażaków.

Foto: KP PSP Ostróda

Post Author: redakcja

1 thought on “GROŹNY POŻAR BUDYNKU MIESZKALNEGO W JARNOŁTOWIE W GM. MAŁDYTY

    mirfie

    (30 stycznia 2022 - 19:08)

    Bardzo, bardzo współczuję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *