GMINNY KONKURS EKOLOGICZNY DLA SZKÓŁ „ZIOŁOWE HERBARIUM” ROZSTRZYGNIĘTY! (FOTO)

W czwartek 9 listopada w Glaznotach podsumowano Gminny Konkurs Ekologiczny „Ziołowe herbarium”. Polegał on na stworzeniu przez uczniów zielnika z roślin pochodzących z rodzimych łąk, pól i lasów.

Trzeba przyznać, że przygotowane przez uczniów zielniki robiły duże wrażenie – zarówno pod względem wykonania, jak i zgromadzonych zbiorów, które uczniowie najpierw pieczołowicie zbierali i suszyli, a potem, zgodnie ze sztuką opisali i zachowali.



Jak powiedział nam jeden z organizatorów konkursu i realizatorów projektu dr Wiesław Skrobot, konkurs zorganizowano w ramach dwuletniego projektu „Ekomuzeum doliny Gizeli. Odkrywanie i doświadczanie” dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Wniosek o dofinansowanie złożyła Gmina Ostróda.

Głównymi animatorami projektu są Wiesław Skrobot i Alicja Szarzyńska, a koordynatorem jest zastępca Wójta Gminy Ostróda Grzegorz Kastrau. Projekt obejmuje wiele innych działań, w tym działań inwestycyjnych, jak odkrycie fundamentów szkoły w Glaznotach, remont pieca czy ustawianie tablic edukacyjnych. W przyszłym rok z kolei ma powstać książka „Ekomuzeum doliny Gizeli – odkrywanie i doświadczanie”, a jej prezentacja przewidywana jest na listopad 2024 roku.

– Chcemy przygotować też rajd dla młodzieży – pokazać uroki i wartości tej rzeki Gizeli, tak by wpisała się w pamięć nas wszystkich. Chcemy, by książka była takim przewodnikiem dla nas – młodzieży i dorosłych, by razem włączyć się w ochronę dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego Wzgórz Dylewskich.  Mamy nadzieję, że młodzież szkolna i nauczyciele pociągną to dalej – powiedział dr Wiesław Skrobot.

Pomysł na to, by młodzież przygotowała zielnik, wyszedł od Alicji Szarzyńskiej, która zaproponowała, że skoro mówimy o dziedzictwie przyrodniczo-kulturowym Wzgórz Dylewskich, to nie tylko chodzi o martwe głazy, ale również o te żywe okazy – kwiaty, zioła – by także  one trafiły do świadomości młodzieży. Chodzi o to, by uczulić młodzież i dorosłych na to wszystko, co nas otacza, na tą roślinność, bo ona jest sukcesywnie zawłaszczana przez rośliny inwazyjne a zależy nam na ochronie naszej roślinności  rodzimej. Chodziło o to, by dotrzeć do młodzieży, bo to ona rozświetla tę świadomość i przekazuje dalej, a przy okazji zainfekować tą pasją także dorosłych – nauczycieli i rodziców. Taka była idea konkursu „Ziołowe herbarium” – podsumował W. Skrobot.

Wręczenie nagród odbyło się w miłej atmosferze i przy smacznym poczęstunku w świetlicy wiejskiej w Glaznotach, gdzie rolę gospodyni pełniła sołtys Grażyna Gasikowska.

Każda z nagrodzonych szkół otrzymała piękny, ręcznie wykonany przez Studio OAK zegar autorstwa Agaty Markos i Wojciecha Bergiela.

Jednak zanim nastąpiła ta miła część uroczystości przybyli goście: opiekunowie oraz dzieci i młodzież wzięli udział w uroczystym udostępnieniu zegara słonecznego w Glaznotach. O tym napiszemy jednak w osobnym artykule. Następnie wszyscy wybrali się na krótką krajoznawczą wycieczkę po Glaznotach. Przewodnikami byli dr Wiesław Skrobot i Alicja Szarzyńska, którzy oprowadzili po okolicy zabytkowego kościoła ewangelickiego. Była także niepowtarzalna okazja aby zwiedzić piękne wnętrze tej zabytkowej świątyni.

 

W konkursie wzięli udział przedstawiciele 6 szkół, wszyscy otrzymali nagrody za swój wysiłek.

Nagrodzeni:



Szkoła Podstawowa im. Żołnierza Polskiego w Durągu

  • Magdalena Car, Antonina Stanisławska, Weronika Spychała, Jowita Matuszka

Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Brzydowie

  • Kaja Brzozy, Kornelia Żeberek, Patrycja Węgrzynowska, Sylwia Danowska, Hanna Szczecińska

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pietrzwałdzie

  • Maciej Pawszyk, Franciszek Wiszniewski, jagoda Pietrzak, Monika Grusanc

Szkoła Podstawowa im. Józefa Piłsudskiego w Idzbarku

  • Bartosz Zgliński, Celina Karbowska

Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Samborowie

  • Oliwia Wrocławska, Liliana Kiełkiewicz, Błażej Biurkowski, Wojciech Mateuszczach, Robert Kopański

Szkoła Podstawowa im. K.I. Gałczyńskiego w Lipowie

  • Adrianna Brzózka, Maciej Jabłoński

 

 

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *