GMINA GRUNWALD: PLANY LIKWIDACJI SZKOŁY W MIELNIE. SZKOŁA WE FRYGNOWIE TEŻ NA CELOWNIKU

Po wyborach samorządowych w 2018 roku w Gminie Grunwald nastąpiła zmiana na stanowisku wójta.

Urząd sprawowany przez wiele lat przez Henryka Kacprzyka zajął Adam Szczepkowski, który wkrótce po objęciu nowej funkcji zaczął szukać oszczędności tłumacząc to kiepskim stanem finansów gminy.

Jednym z problemów przed jakim stanął nowo wybrany wójt była kwestia szkół we Frygnowie i Mielnie, które chciałby zlikwidować, a uczniów z tych placówek przenieść do Szkoły w Stębarku. Podjęte w tym kierunku działania wywołały wiele różnych reakcji wśród mieszkańców Gminy.

Część z nich obawia się, że szkoła podstawowa w Stębarku stanie się molochem nieprzyjaznym dla dzieci i rodziców. Mieszkańcy uważają, że zgromadzenie tak dużej liczby uczniów w jednej placówce byłoby dla dzieci niekorzystne, mogłyby wystąpić takie zjawiska jak np. prześladowania słabszych lub młodszych dzieci ze strony starszych i silniejszych. Nauczyciele z Frygnowa obawiają się także utraty pracy i braku możliwości jej podjęcia w innym miejscu.

Mimo tych głosów 24 stycznia na VI sesji Rady Gminy Grunwald została podjęta uchwała o zamiarze likwidacji szkoły w Mielnie, gdzie w jej miejsce ma powstać przedszkole samorządowe dla dzieci od 3 do 6 lat. Radni nie przyjęli natomiast uchwały o zamiarze likwidacji szkoły we Frygnowie.

Jednak temat likwidacji tej placówki oświatowej ma znów powrócić na VII sesji Rady Gminy Grunwald, podczas której jednym z punktów będzie podjęcie uchwały zamiaru likwidacji Szkoły im. Królowej Jadwigi we Frygnowie.

Wójt Adam Szczepkowski takie podejście do sprawy tłumaczy także tym, że w SP Stębark dzieci miałyby o wiele lepsze warunki niż we Frygnowie, gdzie brakuje np. sali gimnastycznej. Sala taka jest natomiast w Stębarku.

Jak zwracają uwagę mieszkańcy Gminy Grunwald są też inne szkoły w gminie funkcjonujące bez sali gimnastycznej. Salę gimnastyczną posiadają tylko 2 placówki w Gierzwałdzie i w Stębarku. Ponadto po likwidacji szkoły we Frygnowie wójt Adam Szczepkowski zapowiedział, że budynek zostanie przeznaczony na inne cele co wiązałoby się jednak z jego rozbudową lub przebudową. Jak zauważają mieszkańcy wójt sam sobie zaprzecza, gdyż jakakolwiek modernizacja tego budynku na pewno wiązałaby się z dodatkowymi kosztami, a to kłóci się z hasłem oszczędzania.

Ostateczne decyzje jednak wciąż nie zapadły. Zapewne stanie się to 21 lutego podczas VII sesji Rady Gminy Grunwald.

 

Post Author: Marzena Matuszka

15 thoughts on “GMINA GRUNWALD: PLANY LIKWIDACJI SZKOŁY W MIELNIE. SZKOŁA WE FRYGNOWIE TEŻ NA CELOWNIKU

  Mariusz

  (15 lutego 2019 - 20:12)

  Wójt Adam to taki wyborczy kłamczuszek. Sam skończył zaocznie technikum a teraz przeprowadzać postanowił reformę oświaty? Jeśli chce szukać oszczędności to może niech zwolni swojego kuzyna, którego mianował vice wójtem? Dzieci niech zostawi w spokoju.

  Krystyna

  (16 lutego 2019 - 08:04)

  Widzę że stary wójt nie szczędzi komentarzy… A sam ciągle zatrudniał ludzi bez szkoły i bez matury.. I oczywiście rodzinę i znajomych…

  Absolwent Frygnowa

  (16 lutego 2019 - 10:14)

  Jakie prześladowanie? Jakoś do gimnazjum chodzily 3 szkoły i było dobrze. Kiedyś też jak były podstawówki to byli starsi i mlodsi i było ok ? A szkoła we Frygnowie to pierwsza powinna zoatać zlikwidowana , zero warunków i ta wykładzina do ćwiczeń niech nauczyciele sami się na niej kładą . A co do nauczycieli to połowa nie powinna tam pracować.!

   Iwona

   (16 lutego 2019 - 16:28)

   Niestety Pan Absolwent dawno nie był w szkole we Frygnowie, gdzie zamiast starej wykładziny jest podgrzewana podłoga i materace do ćwiczeń, więc proszę nie wypisywać bzdur. W Stebarku uczyło się 9 klas a nie 13 czy 15 jak jest w planie . Przecież nikt nie zmusza nikogo do chodzenia do tej szkoły. Od oceny merytorycznej pracy nauczyciela jest kuratorium na szczęście A nie jakiś mściwy absolwent zmanipulowany obietnicami przedwyborczymi albo intratną posadką. Pamìętaj karma wraca!
   .

    Obywatel

    (19 lutego 2019 - 16:40)

    Ale dzieci teraz przewożone są na wychowanie fizyczne do szkoły w Stebarku. We frygnowie można jedynie przeprowadzić zajęcia z woreczkami na głowie bądź kijem pod pachą. Natomiast gdy jest ładna pogoda jest rzucana piłka do gry w nogę i słowa „idźcie grajcie” znakomite podejście.

  Grunwaldzkie Komentarze

  (16 lutego 2019 - 14:48)

  O potrzebie reformy sieci szkół w gminie Grunwald mówiło się już 2 lata temu. Ale były wójt gminy Grunwald HJK nie podejmował zdecydowanych i niepopularnych działań w roku przedwyborczym. Być może te decyzje planował podjąć, kiedy ponownie zostanie wójtem. Tak się jednak nie stało. Warto przy okazji przytoczyć jego wypowiedzi dotyczące potrzeby reformy oświaty.
  Wypowiedzi wójta Kacprzyka na sesji 8 marca 2017 roku:
  „…ja mówię wyraźnie, w 2019 roku rada, która będzie funkcjonowała w roku 2019 na pewno podejmie decyzję ograniczającą liczbę placówek na terenie Gminy Grunwald. Zdecydowanie. Z tym, że na pewno nie będzie to dotyczyło dwóch placówek, mówię tu o Gierzwałdzie i Stębarku. A reszta to jak, nie jestem dzisiaj w stanie wypowiadać się, kto będzie takie decyzje niepopularne podejmował. (…) Tak że tutaj każdy z nas chciałby być dobry i powiedzieć i obiecać wszystkim, słuchajcie, te szkoły które funkcjonują w naszych miejscowościach, to one zawsze będą, one będą istniały, że zawsze będzie nas na to stać. Niestety sami wiecie, że subwencję na szkoły dostajemy nie na budynek szkolny i wypłaty nauczycieli tylko na dziecko. Jeśli ten nauczyciel uczy czworo dzieci a nie 25 to wiecie jaki to jest potężny koszt. Gminę nie będzie na pewno na to stać. Ta subwencja na pewno mocno poleci w dół już w roku przyszłym….”. Jeszcze to trzeba będzie skorygować i omówić na komisjach a dać jeszcze czas dać nauczycielom, którzy ewentualnie mogą odejść na emerytury bądź na zasiłki kompensacyjne bądź na inne formy albo 3 lata na znalezienie sobie pracy w innym miejscu. Będą powstawały szkoły branżowe i szkoły ogólnokształcące, bo zwiększają liczbę oddziałów.”

  Iwona

  (16 lutego 2019 - 22:47)

  Rozumiem, że brakuje pieniędzy, ale są inne sposoby ich pozyskania np. Od 2018 roku można starać się o dotację na utrzymanie małych szkół ( bo podobno dzisiejsza władza PIS nie pozwala zamykać tych małych -nieopłacalnych, ale to przecież nie firma nigdy nie da zysku)- wystarczy wystąpić do Miniserstwa o pomoc i subwencja na ucznia wzrasta do ponad 1200 zł za osobę. Oczywiście nikt o to nie postarał się ani poprzedni ani dzisiejszy wójt. Najłatwiej zamknąć, a potem będzie larum, bo za 5 lat w Stębarku zabraknie miejsca i warunków do nauki , gdyż dzieci będzie więcej. Może jednak subwencja z trzech małych szkół byłaby wyższa niż z tej jednej dużej? Czy ktoś to sprawdził?

  Obywatel

  (19 lutego 2019 - 15:47)

  Może i wójt jest po technikum ale jak mozna się przekonać robi więcej dla gminy niż ludzie wykształceni. Szkole już dawno powinni zlikwidować, nauczyciele jak najbardziej powinnni zostać przeniesieni świetnie uczą. Natomiast szkoła jest słabo wyposażona nie ma porównania do frygnowa, cieszę się że nie musiałem az 8 klas siedziec w tych zimnych murach.

  Obywatel

  (19 lutego 2019 - 15:52)

  Dodatkowo nie widze żadnego problemu z tym aby dzieci dojeżdżaly do Stebarku przecież jakoś wszystkie muszą teraz dojeżdżać do Frygnowa, po za kilkoma uczniami które zamieszkują ta miejscowość. Po 8 klasach i tak będą musiały godzinę dojeżdżać do Ostródy czy Olsztynka aby dalej się kształcić.

  Gość

  (19 lutego 2019 - 17:50)

  To teraz dla kilkunastu dzieci ze Stębarku będzie musialo dojeżdżać ponad 200. A na chwilę obecną warunki we Frygnowie są lepsze jak w Stębarku nawet bez tej HALI

  Malgorzata

  (20 lutego 2019 - 07:28)

  Zawsze 200 dzieci dojeżdżalo do gimnazjum i jakoś nikt nie robił z tym problemu. Szkoła jest dużo większa. We Frygnowie jak było tylko 6 klas to dzieciaki nie miały miejsca. Ten wąski korytarz, wzdłuż niego pełno dzieci.

  Gość

  (20 lutego 2019 - 09:06)

  Dojeżdżało bo był to obowiązek ,który na szczęście został zniesiony . To , że w szkole we Frygnowie nie ma tak wielkich korytarzy jak w Stębarku , a liczba dzieci jest spora nie zalicza to się do likwidacji bo gorszej bzdury to już nie można pow . A po drugie gdy do Stębarku wsadzimy dwie szkoły i blisko 300 uczniów korytarze tez będą zapelnione. I może wtedy też wystapimy o zamkniecie tej szkoły. Ciekawe czy wójt też tak zaraz by rade powołał.

  Karolina

  (20 lutego 2019 - 13:40)

  Zamknięcie szkoły wynika z tego, że dużo lepsza, lepiej wyposażona szkoła jest do użytku. Pozatym we Frygnowie ma zostać otwarty jakiś dom kultury seniora czy coś takiego to przecież idealnie w gminie to też jest potrzebne. Więcej możliwości dla gminy, a nie 10 szkół w każdej po 5 uczniów. A najlepsze jest to.że do liceum czy do szkoły zawodowej np. w Ostródzie chodzi 5 razy więcej uczniów i jakoś protestów nie widzę.

  St€bark

  (20 lutego 2019 - 16:40)

  Jak taka cudowna ta szkoła w Stębarku to niech tam otworzy Klub Sportowy , Klub Seniora i kurniki na hali.

  Powiem wam prawde.

  (20 lutego 2019 - 19:23)

  W tej gminie macie kabaret jakich malo. Nie przez to co chce zrobic wójt a przez to, że wiekszość z was mysli, że ich komentarz może coś zmieni. Wybraliście ? Jak nie pasuje zapraszam na kolejne wybory 😉 cyrk normalnie 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *