EKO-NOMIK STRAJKOWAŁ DLA KLIMATU

W ponad stu krajach świata 15 marca przeprowadzone zostały strajki młodzieży na rzecz ochrony klimatu.

Pierwszym impulsem do zorganizowania Młodzieżowego Strajku Klimatycznego była postawa uczennicy ze Sztokholmu – Grety Thunberg. Dziewczyna co piątek, zamiast do szkoły, chodzi pod budynek szwedzkiego parlamentu z transparentem „Strajk szkolny dla klimatu”.  Protestuje w ten sposób przeciwko zmianom zachodzącym w klimacie na skutek szkodliwej działalności człowieka.

Ostródzki Zespół Szkół Zawodowych im. S. Petöfi  nie zastrajkował w dosłownym tego słowa znaczeniu, ale przyłączył się do akcji protestując przeciwko bierności polityków, władz i społeczeństwa wobec zmian klimatycznych. Młodzież, wyposażona w antysmogowe maseczki odczytała okolicznościowy apel, zwracając uwagę na brak należytej edukacji ekologicznej w polskich szkołach, niewłaściwą politykę energetyczną opartą na paliwach kopalnianych oraz wszechobecny smog.

Uczniowie zakupili chwytaki do śmieci, aby w ten sposób aktywnie włączyć się do sprzątania terenu wokół szkoły. „Wszelkie działania w zakresie ochrony klimatu każdy z nas powinien zacząć od siebie”- zauważa jedna z uczestniczek akcji. „To właśnie ta przysłowiowa kropla, drąży skałę. A jako młodzi obywatele przede wszystkim w taki sposób możemy wspierać naszą planetę”.

Na zakończenie uczestnicy happeningu zaśpiewali piosenkę „We are the world”,  zatańczyli dla Ziemi specjalny eko – taniec oraz  skandując proekologiczne hasła utworzyli duży napis „EKO”.

Tekst i foto: Dorota Michowska, Małgorzata Kwacz.

Post Author: redaktor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *