DUŻY POŻAR SKŁADOWISKA BALOTÓW SŁOMY W WIERZBICY W GMINIE DĄBRÓWNO

6 października kilka minut po godzinie 23:00 na stanowisku kierowania komendanta powiatowego w Ostródzie zaczął dzwonić telefon alarmowy. Dyżurny operacyjny powiatu przyjął zgłoszenia o pożarze składowiska balotów słomy w miejscowości Wierzbica – gm. Dąbrówno.

Informator przekazał, że duże składowisko objęte jest całe pożarem, ogień widoczny był z kilku kilometrów. Dyspozycję wyjazdu z ostródzkiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej otrzymał samochód ratowniczo-gaśniczy i cysterna z osiemnastoma tysiącami litrów wody. Alarm pożarowy rozległ się również w jednostkach OSP: Dąbrówno, Samin, Tułodziad, Marwałd, Elgnowo oraz Frygnowo.

Gdy strażacy dojechali na miejsce potężny stóg płoną na całej powierzchni. Miał długość czterdziestu metrów, był szeroki na sześć i wysoki na pięć metrów. Strażacy w pierwszej kolejności zajęli się, przy pomocy wężowych linii gaśniczych, pożarem od strony drzewostanu. Istniało prawdopodobieństwo, że drzewa mogą zająć się ogniem. Potrzebna była duża ilość wody do akcji gaśniczej.

Strażacy zorganizowali stanowisko wodne na oddalonym o dwa kilometry zbiorniku wodnym, skąd dowożona była woda. Akcja gaśnicza  była żmudna i długotrwała. Gaszenie pożaru trwało ponad dziewięć godzin. Z pożarem walczyło osiem zastępów gaśniczych, trzydziestu pięciu strażaków.

opracowanie: kpt. Grzegorz Różański, zdjęcia: asp. sztab. Janusz Markowski

Post Author: redaktor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *