DUŻY POŻAR NIEUŻYTKÓW I DRZEWOSTANU W GMINIE ŁUKTA

W piątkowe popołudnie, 21 września doszło do pożaru nieużytków i drzewostanu w okolicy miejscowości Kotkowo w gminie Łukta.

Po godzinie 14:30 dyżurny powiatu odebrał zgłoszenie z informacją o pożarze. Informator przekazywał, że na kilkunastu hektarach ogień trawił poszycie i zbliżał się do młodnika i domku letniskowego.

Do akcji dyspozycję wyjazdu otrzymały z morąskiej jednostki ratowniczo-gaśniczej  dwa zastępy gaśnicze i samochód rozpoznawczo ratowniczy. Ponadto alarm pożarowy ogłoszony został dla jednostek OSP z gminy Łukta.

Gdy strażacy dotarli na miejsce pożaru, ogień napędzany silnymi podmuchami wiatru parł w kierunku młodnika i domku letniskowego. Strażacy przystąpili do akcji gaśniczej. Zaczęli podawać wodę z gaśniczych linii wężowych, starali się nie dopuścić by pożar pochłoną budynek. Jednocześnie gaszone były skrzydła pożaru. Do akcji zadysponowano kolejne samochody gaśnicze, między innymi z ostródzkiej JRG cysternę z osiemnastoma tysiącami litrów wody i jednostki OSP z gminy Morąg oraz powiatu olsztyńskiego.

Dowódca akcji przekazał, że potrzebuje wsparcia samolotów gaśniczych. Z lotniska w Szymanach poderwane do akcji zostały dwa gaśnicze Dromadery. Po kilkunastu minutach nadleciała pomoc, samoloty dokonały dwóch zrzutów wody. Strażacy opanowali pożar, udało im się uratować domek letniskowy i nie dopuścić by pożar wdarł się do lasu.

Akcja gaśnicza trwała ponad cztery godziny, udział w niej wzięło 16 zastępów gaśniczych, 64 strażaków.

opracowanie: kpt. Grzegorz Różański, zdjęcia: bryg. Adam Zaręba

Post Author: redaktor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *