BĘDZIE 75% DOFINANSOWANIA Z MIASTA NA WYMIANĘ PIECÓW WĘGLOWYCH W OSTRÓDZIE?

W środę 16 września odbyło się posiedzenie Komisji Rozwoju i Gospodarki Komunalnej Rady Miasta Ostróda.

Zostało na niej poruszonych kilka tematów ważnych dla mieszkańców miasta. Jednym z punktów było przygotowanie uchwały w sprawie ochrony powietrza i wymiany pieców węglowych na ogrzewanie ekologiczne, w co mocno zaangażował się przewodniczący komisji radny Waldemar Graczyk.

Na chwilę obecną został przygotowany projekt uchwały, która ma być skierowana do osób fizycznych i wspólnot mieszkaniowych, mieszkańców domów jednorodzinnych i wielorodzinnych. Mieszkańcy Ostródy będą mogli liczyć na dofinansowania z Urzędu Miasta do ekologicznych źródeł ciepła np. do zakupu pomp ciepła, pieców na ekogroszek, pelet, ale również na podłączenie pieców elektrycznych czy pieców gazowych, a także podłączenie do sieci ciepłowniczej ostródzkiego MPEC-u.

W tej chwili kwota przeznaczona na program wynosi 100 tys. Jednak jeśli wniosków byłoby dużo więcej niż pieniędzy wówczas jak powiedziała z-a burmistrza Agnieszka Majewska-Pawełko będą szukane dodatkowe środki w przyszłorocznym budżecie na realizację projektu.

Dofinansowanie, według propozycji Miasta, wynosiłoby maksymalnie do 75% kosztów kwalifikowanych na jedną nieruchomość. Jednak kwota dofinansowania byłaby inna dla domków jednorodzinnych, inna dla Wspólnot mieszkaniowych. W przypadku tych drugich uzależniona będzie od liczby lokali mieszkalnych

Nabór wniosków planowany jest w terminie od 1 stycznia do 28 lutego 2021 roku. Okres rozliczenia byłby do 31 sierpnia. O przyznaniu dofinansowania decydowałaby m. in. kolejność wniosków. Pieniądze byłyby zwracane po wykonaniu całej inwestycji, co jak tłumaczyła z-a burmistrza Agnieszka Majewska-Pawełko wymusza ustawa o finansach publicznych.

Osoba starająca się o dofinansowanie do wymiany źródła ciepła na ekologiczne z Urzędu Miasta będzie mogła jednocześnie skorzystać z dofinansowania z innego źródła. Pod warunkiem jednak, że nie ma żadnych przeciwskazań ze strony organu przyznającego to drugie dofinansowanie.

Tekst: Marzena Matuszka

Post Author: Marzena Matuszka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *