Zamknij

CZYM SĄ AGROWŁÓKNINY?

09:49, 14.06.2022 redakcja Aktualizacja: 09:50, 14.06.2022
Skomentuj

Na wzrost i kondycję roślin duży wpływ mają czynniki atmosferyczne. Aby uchronić swoje rośliny przed niepożądanymi czynnikami należy dobrze je zabezpieczać. Do ochrony upraw służą m.in. agrowłókniny. Dzięki nim rośliny mają optymalne warunki do wzrostu i wegetacji. Z artykułu dowiesz się czym dokładnie są te włókniny oraz w jaki sposób je stosować.

Z czego składa się agrowłóknina?

Agrowłóknina to materiał złożony z polipropylenu. Wykorzystywany jest do ściółkowania roślin. Chroni rośliny przed złymi warunkami atmosferycznymi np. w zimie zabezpiecza rośliny przed mrozem. Można spotkać agrowłókninę w różnych kolorach. Posiada także różne parametry. Agrowłókninę należy wybierać w zależności od tego, do czego chcemy ją wykorzystać.  Chcąc ochronić rośliny przez zimnem wybieramy inną agrowłókninę niż w przypadku ochrony przed chwastami. Agrowłóknina to materiał gruby i trwały. Przypomina grubą fizelinę. Posiada zwartą strukturę co sprawia, że bez problemu można ją przycinać bez obawy, że postrzępi się na krawędziach.

Rodzaje agrowłóknin

Można wyróżnić agrowłókninę okryciową i ściółkującą. Ta pierwsza występuje najczęściej w białym kolorze i służy do okrywania roślin. Dzięki niej wzrost plonów jest szybszy i efektywniejszy. Agrowłóknina okryciowa jest elastyczna i posiada drobny splot. Zapewnia to odpowiedni przepływ wody i powietrza. Okrywając tę agrowłókniną rośliny gwarantujemy im ochronę przed przymrozkami i przed promieniowaniem UV. Stosuje się ją na wiosnę. Agrowłóknina ściółkująca z kolei chroni rośliny przed chwastami. Zapewnia wzmocnienie korzeni rośliny. Tworzy odpowiedni mikroklimat dzięki czemu rośliny mają idealne warunki do wzrostu. Tę agrowłókninę spotkamy w trzech kolorach: beżowym, brązowym oraz czarnym. Należy jednak pamiętać, że agrowłókniny anytychwastowej nie można stosować dla roślin rozmnażających się rozłogowo.

W jaki sposób stosować agrowłókninę?

Aby agrowłóknina mogła spełniać swoje funkcje, należy pamiętać o odpowiednim położeniu jej. Przed założeniem agrowłókniny należy oczyścić grunt, a następnie go spulchnić. Na przygotowaną ziemię rozwijamy rolkę agrowłókniny i przycinamy ją w odpowiednich miejscach. Jeżeli kładziemy włókninę na rośliny, musimy wyciąć okrągłe otwory w miejscu wzrostu rośliny. Materiał należy przymocować do podłoża szpilkami ogrodowymi. Agrowłókniny można łączyć ze sobą i mogą nachodzić na siebie. Na koniec zaleca się posypanie włókniny ściółką np. korą.

Tekst napisano we współpracy z Rolmarket.pl.

(redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%