CZY WIECIE, ŻE… – KOŁO OSTRÓDZKIEGO ZAMKU ZNAJDUJE SIĘ SKRZYNIA GROBOWA?

Obok ostródzkiego zamku, tuż przy rzece Drwęcy, znajduje się kilka dużych kamieni. Do złudzenia przypominają one kamienną ławeczkę. Tak naprawdę jest to jednak grobowiec!

Został on odkryty w roku 1923 na polu pana Thomasiusa, mieszkańca okolic Frygnowa. We wnętrzu kurhanu znaleziono częściowo zachowany szkielet ludzki i gliniane naczynia, które zostały przekazane do Prussiamuseum w Królewcu. Kamienną siekierkę z grobu otrzymał odkrywca tego miejsca i jednocześnie właściciel pola.

Takie skrzynie budowali (bez użycia zaprawy) członkowie społeczności kultury amfor kulistych, nazwanej tak od przewodniego typu naczynia – amfory z kulistym brzuścem i cylindryczną szyjką. Obecność tej społeczności zaznaczała się w okolicach Ostródy w ostatnim okresie epoki kamienia – neolicie (ok. 4000-1500 p.n.e.).
W grobowcu zwłoki układane były w pozycji embrionalnej. Wstawiano tam również naczynia z jadłem i napojem.

Od 1934 roku do lat powojennych skrzynia grobowa znajdowała się na terenie Kaiser Wilhelm Gymmnasium w Ostródzie (obecnie Liceum im. Jana Bażyńskiego). Następnie ponownie zrekonstruowana przez dra Wiesława Skrobota została przeniesiony przed ostródzki zamek.

Zdarza się dość często, że ktoś przysiada na tym zabytku nie zdając sobie sprawy z tego, że służył on do prehistorycznego pochówku.

Tekst i zdjęcia: Janka Gukiewicz / Łukasz Matuszka

 

Post Author: redaktor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *