CMENTARZ POLSKA GÓRKA TU ZOSTAŁ POCHOWANY GUSTAW GIZEWIUSZ

Dziś, 21 maja, mija 210 rocznica urodzin Gustawa Gizewiusza ewangelickiego pastora, polskiego działacza społeczno-narodowego i politycznego na Mazurach, literata, folklorysty, publicysty, tłumacza i redaktora, wydawcy i bibliofila.

W 1835 został on polsko-ewangelickim kaznodzieją w Ostródzie, gdzie rozwinął wszechstronną działalność w obronie Mazurów. Zmarł 7 maja 1848 w Ostródzie i został pochowany na cmentarzu Polska Górka czyli najstarszym cmentarzu w Ostródzie pochodzącym z XVIII wieku. Znajdują się na nim historyczne nagrobki. Wśród nich, najciekawsze i najbardziej wartościowe są macewy żydowskie, nagrobek masoński i również pomnik upamiętniający ostródzkiego pastora Gustawa Gizewiusza. Pięknym zabytkiem znajdującym się w tym miejscu jest także charakterystyczna brama cmentarna z 1834 roku.

Dziś na Polskiej Górce przedstawiciele samorządu miejskiego w osobach Burmistrza Ostródy Zbigniewa Michalaka, Zastępcy Burmistrza Agnieszki Majewskiej-Pawełko, Naczelnika Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Bożeny Ratajczyk a także ks. Wojciecha Płoszka, dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 2 im. Gustawa Gizewiusza oraz władz MABK w Ostródzie złożyli kwiaty pod pomnikiem i oddali hołd pamięci Gustawowi Gizewiuszowi.

My mamy dla Was kilka zdjęć pokazujących Polską Górkę wczesną wiosną. Zdjęcia zostały zrobione w marcu tego roku.

 

 

Post Author: Marzena Matuszka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *