CHCIAŁ KUPIĆ PELLET – ZAMÓWIŁ GO PRZEZ INTERNET I STRACIŁ 40 TYS. ZŁ

Oszuści wykorzystują każdą okazję, by osiągnąć swój cel, czyli dobrać się do pieniędzy innych osób. Podszywają się m.in. za podmioty gospodarcze oferujące sprzedaż opału. Ich ofiarą padła jedna z lokalnych firm, która nie otrzymała zamówionego pelletu, pomimo wpłaty należnych pieniędzy. Apelujemy o ostrożność podczas zakupów w sieci!

Większość przedsiębiorstw oferujących swoje usługi w Internecie dokłada maksymalnych starań, aby zapewnić swoim klientom bezpieczeństwo, np. banki, sklepy internetowe o ugruntowanej opinii, portale aukcyjne. Stosowanie się do ich regulaminów lub instrukcji, da nam podstawowe zabezpieczenie naszych transakcji. Jednak przestępcy wymyślają coraz to nowsze metody oszustwa. Ofiarami perfidnych działań mogą paść tak naprawdę wszyscy. Choć legend może być wiele, cel oszustów pozostaje niezmienny – osiągnąć zysk cudzym kosztem.

Tym razem przestępcy wykorzystali sezon grzewczy i wyłudzili pieniądze podczas sprzedaży opału. W poniedziałek (21.11.2022r.) do Komendy Powiatowej Policji w Iławie zgłosił się pokrzywdzony, który padł ofiarą oszustów. Z relacji mężczyzny wynikało, że przeglądając strony internetowe zauważył ofertę sprzedaży pelletu. Pokrzywdzony sprawdził wiarygodność podmiotu gospodarczego m.in. w bazie firm. Następnie postanowił zamówić 24 tony pelletu.

Po zaakceptowaniu transakcji i przelaniu środków na konto dostawcy, mężczyzna nie otrzymał zamówionego towaru. Kupujący próbował nawiązać kontakt ze sprzedawcą, który cały czas przekładał termin transportu lub nie odpowiadał na korespondencję. Mężczyzna stwierdził, że prawdopodobnie padł ofiarą oszustwa i zgłosił sprawę iławskim policjantom. Straty pokrzywdzonego to prawie 40 tysięcy złotych.

Przypominamy o środkach bezpieczeństwa podczas zakupów w Internecie:

* podczas zakupów dokonywanych w sieci zawsze należy kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego;

* należy korzystać ze znanych i sprawdzonych witryn sklepów i portali ogłoszeniowych;

* warto zapoznać się z opiniami i komentarzami danego sprzedawcy;

*otrzymując ofertę drogą mailową lub sms, nie korzystajmy z wysłanych linków – na stronę sklepu wejdźmy wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy;

*kolejną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest cena, za jaką możemy zakupić interesujący nas przedmiot. Bardzo często atrakcyjnie niska cena jest podstawowym narzędziem wykorzystywanym przez oszustów. Dlatego też trzeba uważać na „niepowtarzalne okazje”. Zbyt niska cena powinna wzbudzić naszą czujność;

*Najbezpieczniejszym sposobem jest dokonanie opłaty dopiero po otrzymaniu zamówionego towaru.

(jk/kh), KPP Iława

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *