„BILET DO PRZESZŁOŚCI” CZYLI NIEZWYKŁY PROJEKT OSTRÓDZKIEJ BIBLIOTEKI

Od stycznia do czerwca 2019 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Ostródzie w ramach programu „Partnerstwo dla książki” realizowała projekt „Bilet do przeszłości”. Jego założeniem było zwiększenie zainteresowania czytaniem oraz ofertą biblioteki dzieci i młodzieży w wieku 10-15 lat, uczęszczających do Szkoły Podstawowej nr 6 im. Kornela Makuszyńskiego w Ostródzie. Szkoła ta położona jest na oddalonym od placówek kulturalnych osiedlu.

Zadanie polegało na organizacji działań animujących czytelnictwo, rozbudzających zainteresowanie historią regionu i rozwijających talenty, realizowanych we współpracy z partnerami ze środowiska lokalnego. Tytułowy „bilet do przeszłości” to książka, która otwiera drogę do odkrywania zagadek z historii. Innowacyjność zadania polega na wprowadzeniu do pracy z użytkownikiem i promocji czytelnictwa nowych, aktywnych form m.in. lapbooków, booktalkingu i escape roomu.

Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Przyznany mu także został logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Partnerami biblioteki podczas realizacji projektu były: Szkoła Podstawowa nr 6 im. Kornela Makuszyńskiego, Książnica Polska Księgarnia Lexica w Ostródzie, ARS et LIBER Stowarzyszenie Twórców Kultury i Przyjaciół Biblioteki w Ostródzie oraz Zachodniomazurskie Stowarzyszenie Przewodników.

Jego realizację ostródzka biblioteka rozpoczęła w styczniu spotkaniem z legendami ziemi ostródzkiej.

Przez dwa miesiące uczestnicy projektu poznawali legendy i opowieści związane z historią powiatu ostródzkiego. W wyniku ich wspólnej pracy powstał komiks do legendy „O dzielnym kowalu i kamieniu granicznym z Ostródy”.

11 i 12 marca 2019 r. odbyły się pierwsze projektowe warsztaty, podczas których uczestników wspierały instruktorki – Agnieszka Świłło i Michalina Betlewicz. Uczniowie stworzyli lapbooki czyli projektowe teczki tematyczne, w których gromadzone były wiadomości z kolejnych etapów zadania. Powstały piękne, oryginalne prace, a zajęcia bardzo się dzieciom podobały.

Następne spotkanie w ramach projektu „Bilet do przeszłości” odbyło się 15 marca. Krzysztof Kowalczyk z Zachodniomazurskiego Stowarzyszenia Przewodników przybliżył dzieciom najciekawsze fakty z historii Ostródy oraz legendy ze zbioru „Legendy i opowieści z ziemi ostródzkiej”, m.in. legendę o Jeziorze Srebrnym, która była inspiracją podczas pracy na fabułą projektowego opowiadania. Pojawiły się pierwsze ważne notatki w lapbookach.

W piątek 29 marca odbyło się pierwsze spotkanie autorskie zrealizowane w ramach projektu „Bilet do przeszłości”. Uczniowie klas czwartych i piątych Szkoły Podstawowej nr 6 im. Kornela Makuszyńskiego spotkali się z autorem książek dla dzieci, pasjonatem zabytków i podróży po Polsce – Tomaszem Stochmalem. Jest on autorem serii przygodowych książek. Ich bohaterowie, Mataszkowie, zwiedzają ciekawe miejsca i biorą udział w niezwykłych zdarzeniach. Uczestnicy projektu przeczytali trzecią część serii „Mataszkowie i mazurska przygoda”, ale podczas spotkania rozmawiali nie tylko o tej książce. Autor wyczerpująco opowiadał o swojej pracy pisarza, podróżach i przygodach Mataszków w kolejnych częściach serii.

W piątek 5 kwietnia miało miejsce drugie spotkanie autorskie połączone z warsztatami kreatywnego pisania. Dzieci klas piątych spotkały się z Beatą Sarnowską, autorką przygodowych książek, których bohaterowie rozwiązując zagadki detektywistyczne poznają historię miasta i jego zabytki. Uczestnicy projektu przeczytali książkę „Tajemnica zaginionej kotki”.

Autorka opowiedziała o swoich powieściach, warsztacie pisarskim i poprowadziła warsztaty kreatywnego pisania. Na koniec spotkania dzieci poprosiły o autograf w swoich projektowych lapbookach.

20 maja dzieci uczestniczyły w warsztatach aktorskich z pochodzącą z Ostródy aktorką Agnieszką Skrzypczak, podczas których uczyły się zachowania na scenie, autoprezentacji oraz przygotowywały się do zaprezentowania metodą booktalkingu napisanego przez siebie opowiadania.

Uczestnicy “Biletu do przeszłości” brali udział w kilku wycieczkach po Ostródzie, podczas których poznawali zabytki i historię miasta. Podczas jednej z takich wypraw, 24 maja, wyruszyli śladami bohaterów napisanego przez siebie opowiadania pt. “Tajemnice ostródzkiego zamku”. Ilustracje do tej historii powstały na warsztatach, które odbyły się 29 maja.

Jednym z prowadzących warsztaty podczas projektu “Bilet do przeszłości” był poeta Sławomir Płatek. Przed dziećmi stanęło m.in. trudne zadanie napisania wiersza o puszce.

10 czerwca zaproszeni zostali na wspólne spotkanie rodzice dzieci biorących udział w projekcie „Bilet do przeszłości”, aby poznać co robiły ich pociechy podczas projektowych zajęć. Na przedstawionej podczas spotkania prezentacji multimedialnej mogli przeczytać podstawowe informacje na temat projektu oraz obejrzeć zdjęcia ze zrealizowanych warsztatów i spotkań.

Dzieci zachęciły do przeczytania napisanego przez siebie opowiadania w scenkach przygotowanych podczas warsztatów aktorskich. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali książeczkę z opowiadaniem.

Wyczekiwanym przez wielu milusińskich momentem projektu była zabawa w bibliotecznym escap roomie czyli zagadkowym pokoju. Podczas wspólnej zabawy przydały się notatki, które przez cały projekt gromadzone były w lapbookach.

Na zakończenie projektu dzieci miały możliwość zaprezentowania swojej półrocznej pracy przed koleżankami i kolegami w Szkole Podstawowej nr 6 im. Kornela Makuszyńskiego w Ostródzie. Uczniowie przedstawili scenki, w których zachęcali do przeczytania napisanego i zilustrowanego przez siebie opowiadania “Sekrety ostródzkiego zamku”. Wszyscy uczestnicy projektu otrzymali nagrody, a książeczka z opowiadaniem została wręczona pani dyrektor i znajdzie się w księgozbiorze biblioteki szkolnej.

Post Author: redaktor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *