OSTRÓDA UHONOROWAŁA KRYSTYNĘ CHOJNOWSKĄ – LISKIEWICZ NADANIEM JEJ IMIENIA SKWEROWI NAD JEZ. DRWĘCKIM

Dziś 31 sierpnia 2020 roku w ostródzkim zamku odbyła się uroczysta XXX II sesja Rady Miasta Ostróda w sprawie nadania skwerowi między Bulwarem Europejskim, a ul. Mickiewicza imienia kpt. Krystyny Chojnowskiej – Liskiewicz.

Honorowym gościem podczas sesji była właśnie Krystyna Chojnowska – Liskiewicz, która odwiedziła Ostródę wraz z mężem Wacławem Liskiewiczem. Okolicznościowe słowa gratulacyjne oraz podziękowania wygłosili: Radna Anna Monist, Sekretarz Miasta Arkadiusz Kubalewski oraz Cezary Wawrzyński.

Krystyna Chojnowska – Liskiewicz to polska inżynier budowy okrętów i jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, pierwsza kobieta na świecie, która samotnie opłynęła dookoła Ziemię na jachcie żaglowym.

Urodziła się 15 lipca 1936 roku w Warszawie. Tuż po wojnie wraz z rodziną przeprowadziła się do Ostródy. Tutaj chodziła do szkoły i zdobywała żeglarskie patenty. Mimo iż, od wielu lat nie mieszka już w Ostródzie to czuje się z nią związana, a ostródzianie również o niej pamiętają. 1 maja 2004 roku Pani Krystyna otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Ostródy.

10 marca 1976 roku Krystyna Chojnowska-Liskiewicz wyruszyła z Las Palmas w swój rejs na jachcie „Mazurek”, jednak z powodu drobnych awarii musiała zawrócić do portu. Po naprawie ponowny start nastąpił 28 marca.

Trasa rejsu przebiegała przez Atlantyk, Kanał Panamski, Ocean Spokojny, Australię i wokół Afryki. Rejs trwał 2 lata. 20 marca 1978 roku żeglarka zamknęła pętlę rejsu dookoła świata przepływając samotnie 28 696 mil morskich, a w kwietniu tego roku powróciła do Las Palmas. Stała się w ten sposób pierwszą kobietą, która opłynęła kulę ziemską . Jej konkurentka, Nowozelandka Naomi James dokonała tego 39 dni później.

Dziś dokonania kpt. Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz zostały uhonorowane, a Rada Miejska Ostródy jednogłośną decyzją przyjęła uchwałę o nadaniu jej imienia popularnemu skwerowi z fontanną Rybaka nad Jeziorem Drwęckim.

 

 

Post Author: Marzena Matuszka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *