CZY BULWAR EUROPEJSKI POWINIEN ZMIENIĆ SWOJĄ NAZWĘ?

Nazwa Bulwar Europejski została nadana popularnemu deptakowi nad Jeziorem Drwęckim w Ostródzie w maju 2019 roku. Na początku wywołała wiele kontrowersji i spotkała się z krytyką.

Wielu mieszkańców Ostródy i okolic uważało, że tak reprezentacyjne miejsce w Ostródzie powinno upamiętniać postać związaną z naszym miastem. Zdarza się, że po ponad roku nazwa Bulwar Europejski  w dalszym ciągu wywołuje kontrowersje i spory.

Kwestię nazwy porusza także Paweł Sobotka z Klubu Konfederacji Ostróda, który proponuje zmianę nazwy Bulwar Europejski na  Bulwar im. Gen. Tadeusza Rozwadowskiego tak to motywując przy okazji obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej:

Bulwar Europejski w Ostródzie powinien upamiętniać kogoś innego!

Dzisiejszy dzień jest idealną okazją do tego, aby rozpocząć dialog społeczny w celu zmienienia nazwy bulwaru w Ostródzie, który dotychczas nazywany jest „europejskim”. Uważamy, że w polskiej historii jest wiele postaci i wydarzeń, które mogłyby zostać uhonorowane właśnie poprzez nazwanie ich imieniem ważnego miejsca dla wszystkich mieszkańców Ostródy. W dniu dzisiejszym oddamy należną cześć bohaterom Bitwy Warszawskiej z 2020 r. na uroczystej ceremonii, która odbędzie się w naszym mieście. Jest jednak jeden często zapominany bohater, którego rola przez cały okres rządów „Sanacji”, a więc w latach 1926-1939, była marginalizowana. Dzisiaj wygląda to podobnie, naszym zdaniem generał, o którym piszemy, wciąż nie jest w należyty sposób pamiętany i szanowany wśród Polaków.

Właśnie dzisiaj, 15.08.2020 r., w ten szczególny dla wszystkich Polaków dzień jako Klub Konfederacji w Ostródzie apelujemy, aby rozpocząć proces zmiany nazwy „Bulwar Europejski” na „Bulwar im. Gen. Tadeusza Rozwadowskiego”.

Naszym zdaniem ten pomysł powinien połączyć całą społeczność Ostródy, jak i wszystkich działaczy społecznych z naszego miasta, ponieważ główny architekt polskiego zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej nie jest w żaden sposób upamiętniony w naszym mieście, a bezapelacyjnie na to zasłużył – w końcu to głównie on zapracował na Cud nad Wisłą, Cud nad Wisłą, dzięki któremu dzisiaj cieszymy się z tego, że żyjemy w Wolnej Polsce. Kto bowiem wie, co by było gdybyśmy wtedy przegrali z Bolszewikami?

Warto także zwrócić uwagę, iż sama w sobie Unia Europejska dąży do tego, aby stopniowo odbierać nam to, o co Gen. Rozwadowski oraz inni polscy bohaterzy tak szczerze walczyli – polską niepodległość.Za wzór możemy tutaj potraktować bliską nam Iławę. Tamtejszy bulwar nosi nazwę wybitnego Polaka – Jana Pawła II. My także powinniśmy uczcić jakiegoś wielkiego Polaka – idealnym kandydatem jest właśnie Gen. Tadeusz Rozwadowski.

W imieniu Klubu Konfederacji w Ostródzie, jego lider
Paweł Sobotka.

Co o tym sądzicie Drodzy Czytelnicy? Czy uważacie, że nazwa Bulwar Europejski powinna zostać zmieniona, a wtedy na jaką? Czy powinna zostać taka jaka jest? Czekamy na Wasze komentarze i opinie.

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *