32-LETNIA OSTRÓDZIANKA STRACIŁA PIENIĄDZE Z KONTA PO KLIKNIECIE W LINKZ SMS-A

W dalszym ciągu przypominamy o zachowaniu ostrożności podczas internetowych transakcji oraz kontaktach przy użyciu komunikatorów. Niestety, nasze apele nie trafią do wszystkich. 32-latka straciła 450 złotych, po tym, jak kliknęła w wysłany link przez oszustów. Chrońmy swoje oszczędności i nie udostępniajmy nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej oraz haseł do konta lub danych karty płatniczej!

23 maja oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie otrzymał zgłoszenie o oszustwie internetowym. Z relacji zgłaszającej wynikało, że na jednym z portali ogłoszeniowych wystawiła na sprzedaż odzież dziecięcą. Z 32-latką skonstatował się potencjalny kupujący, który poprosiła o przesłanie adresu mailowego po to, aby dokończyć transakcję. Pokrzywdzona po chwili otrzymała na skrzynkę link zawierający złośliwe oprogramowanie, które pozwoliło sprawcy przejąć dostęp do jej środków finansowych. Kobieta zorientowała się, że z jej konta zniknęło 450 złotych.

Apelujemy o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci!

Nie klikajmy bez zastanowienia w nieznane linki! Zachowajmy ostrożność po otrzymaniu linku z przekierowaniem do innej witryny internetowej, szczególnie jeżeli przenosi ona nas do stron logowań do kont bankowych, portali społecznościowych czy aukcyjnych. Nie udostępniajmy swoich poufnych danych m.in. numeru PESEL, numeru karty płatniczej czy kodu CVV. Należy również zweryfikować nadawcę otrzymanej wiadomości. W tym celu można przeanalizować adres strony. Często są one tworzone przez oszustów i do złudzenia przypominają istniejące legalne witryny. Różnić się mogą jednak jedną literą, kropką czy podkreślnikiem.

Pamiętajmy, że zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym to my sami w pierwszej kolejności musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych danych osobowych oraz finansów.

Przypominamy także o najczęstszych technikach phishingowych stosowanych przez przestępców: https://policja.pl/pol/aktualnosci/212455,Top-5-najczestszych-technik-phishingowych.html

(mp)

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *