Z DANIELEM WŁODARSKIM O ILUSTROWANIU KSIĄŻEK DLA DZIECI

W środę 19 września w MBP w Ostródzie odbyło się otwarcie wystawy prac Daniela Włodarskiego połączone z promocją książki Wioletty Piaseckiej „Ignaś: Opowieści patriotyczne”.

Wielu naszych czytelników zapewne zna Daniela Włodarskiego (ur. 1986 r. w Ostródzie), ponieważ uczęszczał on do Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Bażyńskiego w Ostródzie.

Od czego się zaczęło? Przygoda z rysowaniem zaczęła się od zabawy z dziećmi. Najpierw były rysunki do gier. Według Włodarskiego łatwiej jest przekazać swoje myśli w formie rysunku, ponieważ bardziej działa wyobraźnia.

Jak to się stało, że udało mu się dostać propozycję zilustrowania książki? Daniel Włodarski odpowiada, że nie było to takie proste. Zaistnienie jako ilustrator wymaga wiele wysiłku i cierpliwości.  Trzeba mieć jakiś dorobek, którym można się pochwalić. Oferta składana potencjalnym nabywcom powinna być interesująca, by mogła zwrócić czyjąś uwagę.

Jaka jest technika rysowania?  Najpierw musi być jakiś  tekst, myśl, wizja. Następnie powstaje szkic na kartce lub w komputerze. Potem malowanie: farby, kredki , a na komputerze dobór kolorów. Jeśli chodzi o prace tworzone na potrzeby gry: najpierw szkic, potem akwarela, potem wprowadzenie do komputera i obróbka komputerowa.

Daniel Włodarski jest autorem ilustracji do książki dla dzieci „Ignaś : Opowieści patriotyczne”. Jest to biografia Ignacego Paderewskiego. Na prośbę autorki Wioletty Piaseckiej ilustracje do tekstu miały być kolorowe, ponieważ opowieść jest o smutnych czasach. Poza tym kolorowe obrazki przyciągają uwagę dziecka i pomagają mu zrozumieć przesłanie książki. Przygotowanie ilustracji zajęło Włodarskiemu miesiąc.

Obecnie tworzy swoją książkę dla dzieci  na konkurs .

Jest autorem gry „Futurus”.

W trakcie trwania spotkania w bibliotece został przeprowadzony także konkurs dla dzieci. Wszyscy uczestnicy zabawy  otrzymali w nagrodę książkę oraz słodkości.

Prace Daniela Włodarskiego można oglądać do 19 października w godzinach pracy MBP w Ostródzie.

Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Ostródzie

Zdjęcia: Janka Gukiewicz

Post Author: Janka Gukiewicz

1 thought on “Z DANIELEM WŁODARSKIM O ILUSTROWANIU KSIĄŻEK DLA DZIECI

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *