100 LAT TO PIĘKNY WIEK. OSOBOM W TYM WIEKU NALEŻY SIĘ ŚWIADCZENIE HONOROWE

Osobom, które ukończą 100 lat należy się świadczenie honorowe.

Obecnie w warmińsko-mazurskim świadczenia honorowe otrzymuje 60 osób. Na koniec 2018 roku w Polsce było 1,9 tys. stulatków, a w naszym województwie 55.

Do końca 2019 r. aż 36 osób z województwa warmińsko-mazurskiego ukończy ten czcigodny wiek. 85% wszystkich osób, które pobierają świadczenia stanowią kobiety. Najstarsza kobieta ma 113 lat i mieszka w Gliwicach, natomiast najstarszy mężczyzna ma 109 lat i pochodzi z Gliwic. Najstarsze kobiety -103 lata, którym oddział ZUS w Elblągu wypłaca świadczenia honorowe są mieszkanki Elbląga i Iławy. Najstarszy mężczyzna zamieszkuje w Elblągu i ma 102 lat.

 Seniorzy, którzy ukończyli sto lat i otrzymują z ZUS emeryturę lub rentę – świadczenie honorowe otrzymują z urzędu, bez składania dodatkowych wniosków. Jest ono wypłacane dożywotnio i stanowi comiesięczny dodatek do emerytury.

Świadczenie dostają także ci, którzy nie przepracowali ani jednego dnia i nie pobierają ani emerytury, ani renty. W przypadku osób niepobierających świadczenia emerytalno-rentowego, świadczenie honorowe przyznawane jest wyłącznie na wniosek osoby zainteresowanej lub jego pełnomocnika złożony w najbliższej placówce ZUS, z dołączonym do niego dokumentem, potwierdzającym datę urodzenia.

Świadczenie honorowe przysługuje osobom, które ukończyły 100 lat. Kwota bazowa dla nowych świadczeniobiorców jest ustalana corocznie i obowiązuje od dnia 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku. Świadczenie co roku jest wyższe i dlatego stulatkowie otrzymują świadczenia honorowe w różnych kwotach. Dla osób, które ukończyły wiek 100 lat po 28.02.2018 r. przyznawane świadczenie wynosi 4003,88 zł (brutto).

Anna Ilukiewicz, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS  województwa warmińsko-mazurskiego

Post Author: redaktor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *